Ogłoszenie tekstu jednolitego Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku.

Akty korporacyjne

Radc.2021.9.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 września 2021 r.

UCHWAŁA Nr 301/XI/2021
PREZYDIUM KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 23 września 2021 r.
w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku

Na podstawie § 59a Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów stanowiącego załącznik do uchwały Nr 34/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 26 września 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów, uchwala się, co następuje:
§  1. 
Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych ogłasza w załączniku do niniejszej uchwały tekst jednolity Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku stanowiącego załącznik do uchwały Nr 209/X/2020 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 24 października 2020 r. w sprawie Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku, uwzględniający zmiany wprowadzone uchwałą Nr 75/XI/2021 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 10 września 2021 r. w sprawie zmiany uchwały w sprawie Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku.
§  2. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN ZASAD WYPEŁNIANIA OBOWIĄZKU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO PRZEZ RADCÓW PRAWNYCH I ZADAŃ ORGANÓW SAMORZĄDU SŁUŻĄCYCH ZAPEWNIENIU PRZESTRZEGANIA TEGO OBOWIĄZKU 1

(TEKST JEDNOLITY 2 )

Rozdział  I

Postanowienia wstępne

§  1. 
1. 
Regulamin określa szczegółowe zasady wypełniania przez radców prawnych obowiązku doskonalenia zawodowego oraz zadania organów samorządu radców prawnych służące zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku.
2. 
Postanowienia Regulaminu stosuje się także do prawników zagranicznych wpisanych na listy prawników zagranicznych prowadzone przez rady właściwych okręgowych izb radców prawnych.
§  2. 
Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
1)
ustawie o radcach prawnych - rozumie się przez to ustawę z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych;
2)
Kodeksie Etyki Radcy Prawnego - rozumie się przez to Kodeks Etyki Radcy Prawnego przyjęty Uchwałą Nr 3/2014 Nadzwyczajnego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 22 listopada 2014 r. w sprawie Kodeksu Etyki Radcy Prawnego;
3)
doskonaleniu zawodowym - rozumie się przez to pozyskiwanie, aktualizację i pogłębianie wiedzy oraz umiejętności związanych z wykonywaniem zawodu radcy prawnego, w formach przewidzianych Regulaminem, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Rozdział  II

Szczegółowe zasady wypełniania przez radców prawnych obowiązku doskonalenia zawodowego

§  3. 
Doskonalenie zawodowe realizowane jest w następujących formach:
1)
szkolenia stacjonarne;
2)
szkolenia z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość, w tym e-leaming, webinaria i inne;
3)
warsztaty;
4)
studia doktoranckie i podyplomowe;
5)
publikacje;
6)
konferencje i seminaria;
7)
sprawowanie patronatu.
§  4. 
1. 
Wypełnianie obowiązku doskonalenia zawodowego odbywa się poprzez:
1)
udział w charakterze słuchacza, uczestnika, prowadzącego zajęcia, wykładowcy oraz opracowującego materiał szkoleniowy w formach doskonalenia zawodowego określonych w § 3 z zakresu prawa, a także nauki prawniczego języka obcego, z wyłączeniem prowadzenia zajęć przeznaczonych wyłącznie dla uczestników, którzy nie są członkami samorządów zawodowych prawników;
2)
ukończenie studiów doktoranckich lub podyplomowych z zakresu prawa;
3)
publikowanie książek i komentarzy z zakresu prawa oraz glos;
4)
uczestnictwo w szkoleniach i zajęciach warsztatowych poświeconych doskonaleniu umiejętności miękkich w szczególności dotyczących komunikacji z klientem, współdziałania w zespole, alternatywnych metod rozwiązywania sporów, zarządzania konfliktem, zarządzania kancelarią, marketingu usług prawniczych, negocjacji lub retoryki;
5)
sprawowanie patronatu.
2.  3
Udział radcy prawnego w formie doskonalenia zawodowego organizowanej przez podmiot inny niż organ samorządu radców prawnych lub osoba prawna utworzona przez organ samorządu radców prawnych, wymaga potwierdzenia w formie zaświadczenia wystawionego przez organizatora, obejmującego tematykę, liczbę godzin, a także termin i formę doskonalenia zawodowego. W przypadku prowadzenia zajęć zaświadczenie powinno także zawierać informację o ich adresatach. Potwierdzeniem wypełniania obowiązku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, jest przedłożenie dowodu publikacji, a w przypadku publikacji w języku obcym należy na wniosek uprawnionego podmiotu dołączyć oświadczenie radcy prawnego o tym, że jest to publikacja z zakresu prawa.
3. 
W przypadku sprawowania patronatu nad aplikantem wpisanym na listę aplikantów radcowskich w innej okręgowej izbie radców prawnych niż radca prawny sprawujący patronat, wypełnienie obowiązku, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, potwierdza dziekan rady okręgowej izby radców prawnych, która podjęła uchwałę o wyznaczeniu patrona.
4. 
Potwierdzeniem wypełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego poprzez:
1)
ukończenie studiów doktoranckich lub podyplomowych z zakresu prawa - jest przedłożenie dyplomu ukończenia studiów;
2)
publikacje książek, glos lub komentarzy z zakresu prawa - jest przedłożenie dowodu publikacji.
§  5. 
1. 
Wypełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego realizowane jest w trzyletnich cyklach szkoleniowych. Cykle szkoleniowe określa Krajowa Rada Radców Prawnych przyjmując, iż każdy cykl obejmuje pełne lata kalendarzowe.
2. 
Wypełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego polega na uzyskaniu określonej liczby punktów szkoleniowych przysługujących za poszczególne formy doskonalenia zawodowego.
3. 
Obowiązek doskonalenia zawodowego uważa się za wypełniony, jeżeli w każdym cyklu szkoleniowym radca prawny uzyska minimum 40 punktów szkoleniowych.
4. 
Radca prawny wpisany na listę radców prawnych w trakcie cyklu szkoleniowego jest obowiązany do uzyskania punktów szkoleniowych w liczbie proporcjonalnej do okresu pozostałego do końca tego cyklu, liczonego w pełnych miesiącach kalendarzowych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono ślubowanie.
5. 
Z obowiązku doskonalenia zawodowego zwolnieni są wyłącznie radcowie prawni będący emerytami, rencistami lub pobierającymi świadczenie przedemerytalne, którzy nie wykonują zawodu.
6. 
Uznaje się, że prawnik zagraniczny wpisany na listę prawników zagranicznych wypełnił obowiązek doskonalenia zawodowego w cyklu szkoleniowym jeżeli przedstawi dokumenty potwierdzające wypełnienie tego obowiązku w swoim kraju w okresie porównywalnym do cyklu szkoleniowego.
§  6. 
1. 
Ustala się następujące liczby punktów szkoleniowych:
1)
2 punkty za każdą godzinę udziału w formach doskonalenia zawodowego, o których mowa w § 3 pkt 1 - 3 w charakterze słuchacza albo uczestnika;
2)
4 punkty za każdą godzinę udziału w formach doskonalenia zawodowego, o których mowa w § 3 ust 1-3 w charakterze wykładowcy albo prowadzącego;
3)
20 punktów za ukończenie studiów doktoranckich lub podyplomowych z zakresu prawa;
4)
15 punktów za publikację książkową o tematyce prawniczej adresowaną do prawników;
5)
6 punktów za opublikowanie glosy ze wskazaniem, że autor jest radcą prawnym;
6)
4 punkty za komentarz lub tekst publicystyczno-prawny ze wskazaniem, że autor jest radcą prawnym;
7)
5 punktów za każdy dzień udziału w konferencji lub seminarium naukowym z zakresu prawa;
8)
4 punkty za każdy pełny rok szkoleniowy sprawowania patronatu niezależnie od liczby aplikantów, nad którymi sprawowany jest patronat, a w przypadku sprawowania patronatu przez okres krótszy niż pełny rok szkoleniowy, punkty przyznawane są w wymiarze 1 punkt za każde pełne trzy miesiące sprawowania patronatu.
2. 
Przez godzinę, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, należy rozumieć godzinę lekcyjną.
3.  4
W przypadku organizacji form doskonalenia zawodowego, o których mowa w ust. 1 pkt. 1 i 2, przez innego organizatora niż samorząd radców prawnych lub osoby prawne utworzone przez organy samorządu radców prawnych ustala się liczbę punktów o 50% mniejszą.
§  7. 
Uprawnionymi do potwierdzania uzyskania punktów szkoleniowych są prezydia rad okręgowych izb radców prawnych, Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych lub upoważnione przez nie osoby.
§  8. 
1. 
Wymagana minimalna liczba punktów szkoleniowych w odniesieniu do radców prawnych:
1)
korzystających z urlopów macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego ulega zmniejszeniu proporcjonalnie o okres urlopu w danym cyklu szkoleniowym, licząc w pełnych miesiącach kalendarzowych;
2)
niezdolnych do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 1 miesiąc, ulega zmniejszeniu proporcjonalnie o okres choroby w danym cyklu szkoleniowym, licząc w pełnych miesiącach kalendarzowych;
3)
których prawo do wykonywania zawodu zostało zawieszone na podstawie art. 28 ust. 1 ustawy o radcach prawnych, ulega zmniejszeniu proporcjonalnie o okres zawieszenia, licząc w pełnych miesiącach kalendarzowych.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach właściwa rada okręgowej izby radców prawnych albo upoważnione przez nią prezydium rady może z urzędu lub na wniosek zwolnić radcę prawnego, z wypełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lub zmniejszyć jego wymiar. Wniosek w sprawie zwolnienia z wypełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego powinien zostać złożony przed końcem cyklu szkoleniowego, którego dotyczy. Wniosek złożony po terminie pozostawia się bez rozpoznania.
§  9. 
Radca prawny jest obowiązany do przedłożenia właściwej okręgowej izbie radców prawnych wymaganych Regulaminem zaświadczeń, oświadczeń lub innych dokumentów potwierdzających doskonalenie zawodowe w określonej Regulaminem formie, niezwłocznie po jego odbyciu a za

ostatni rok cyklu szkoleniowego do 31 stycznia roku następującego po zakończeniu danego cyklu szkoleniowego.

§  10.  5
Organizatorami form doskonalenia zawodowego, za które przysługują punkty szkoleniowe, oprócz organów samorządu radców prawnych i osób prawnych utworzonych przez organy samorządu radców prawnych są:
1)
inne samorządy zawodowe prawników;
2)
szkoły wyższe;
3)
krajowe i międzynarodowe organizacje zrzeszające prawników;
4)
podmioty organizujące szkolenia dla zatrudnionych lub współpracujących z nimi radców prawnych;
5)
podmioty zajmujące się organizacją form doskonalenia zawodowego dla prawników.

Rozdział  III

Obowiązki i uprawnienia organów samorządu służące zapewnieniu wypełnienia i przestrzeganiu obowiązku doskonalenia zawodowego

§  11. 
Organy samorządu radców prawnych organizują formy doskonalenia zawodowego, o których mowa w § 3 pkt 1-3 i 6, samodzielnie albo wspólnie przez kilka zainteresowanych rad okręgowych izb radców prawnych i Krajową Radę Radców Prawnych, jak również wspólnie z podmiotami zewnętrznymi.
§  12. 
1. 
Krajowa Rada Radców Prawnych oraz rady okręgowych izb radców prawnych są zobowiązane do rozpowszechniania wśród radców prawnych informacji o organizowanych formach doskonalenia zawodowego poprzez komunikaty zamieszczane na swoich stronach internetowych oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty.
2. 
Rady okręgowych izb radców prawnych zobowiązane są przekazywać niezwłocznie Krajowej Radzie Radców Prawnych informacje o planowanych formach doskonalenia zawodowego w danym roku szkoleniowym.
3. 
Po zakończeniu każdego cyklu szkoleniowego rady okręgowych izb radców prawnych w ciągu sześciu miesięcy składają Krajowej Radzie Radców Prawnych sprawozdania ze stanu wykonania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych wpisanych na listę radców prawnych prowadzoną przez daną radę okręgowej izby radców prawnych.
§  13. 
Ewidencje zgromadzonych przez radców prawnych punktów szkoleniowych prowadzą właściwe dla nich rady okręgowych izb radców prawnych.
§  14. 
1.  6
Po zakończeniu formy doskonalenia zawodowego organizowanej przez organy samorządu radców prawnych lub osoby prawne utworzone przez organy samorządu radców prawnych każdy uczestnik otrzymuje, na wniosek, zaświadczenie określające: organizatora, formę doskonalenia zawodowego, tematykę oraz termin i liczbę godzin;
2. 
Rada okręgowej izb radców prawnych w odniesieniu do organizowanych przez siebie form doskonalenia zawodowego, których uczestnikami byli radcowie prawni wpisani na listę radców prawnych prowadzonych przez tę radę, może nie wydawać zaświadczeń, o których mowa w ust. 1, ograniczając się jedynie do wpisów odpowiedniej liczby punktów do prowadzonej ewidencji. Odstąpienie to nie dotyczy radców prawnych, którzy zażądają wydania zaświadczenia.
3. 
Zaświadczenia, o których mowa w ust. 1, mową być wystawiane w języku angielskim. Zaświadczenie może obejmować tłumaczenie na język obcy.
4. 
Zaświadczenia, o których mowa w ust. 1, mogą być wydawane w formie elektronicznej.
§  15. 
1. 
W ciągu sześciu miesięcy po zakończeniu cyklu szkoleniowego dziekani rad okręgowych izb radców prawnych sporządzają wykazy radców prawnych, którzy nie wypełnili obowiązku doskonalenia zawodowego. Wykazy powinny określać także liczbę zdobytych przez poszczególnych radców prawnych punktów szkoleniowych.
2. 
Dziekani rad okręgowych izb radców prawnych niezwłocznie przekazują wykazy, o których mowa w ust. 1, rzecznikom dyscyplinarnym, w celu ewentualnego wszczęcia postępowań dyscyplinarnych lub wystąpienia do dziekanów z wnioskami o udzielenie radcom prawnym ostrzeżeń.
1 Regulamin zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku stanowi załącznik do uchwały Nr 209/X/2020 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 24 października 2020 r. w sprawie Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku.
2 Uwzględnia zmiany wprowadzone uchwałą Nr 75/XI/2021 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 10 września 2021 r. w sprawie zmiany uchwały w sprawie Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku.
3 W brzmieniu nadanym przez § 1 pkt 1 uchwały Nr 75/XI/2021 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 10 września 2021 r. w sprawie zmiany uchwały w sprawie Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku.
4 W brzmieniu nadanym przez § 1 pkt 2 uchwały, o której mowa w odnośniku 3.
5 W brzmieniu nadanym przez § 1 pkt 3 uchwały, o której mowa w odnośniku 3.
6 W brzmieniu nadanym przez § 1 pkt 4 uchwały, o której mowa w odnośniku 3.