Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Akty korporacyjne

Lekarz.2021.8.20

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 sierpnia 2021 r.

STANOWISKO Nr 92/21/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 20 sierpnia 2021 r.
w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, o którym powiadomił Pan Dariusz Salamończyk, Zastępca Szefa Kancelarii Sejmu, pismem z dnia 23 lipca 2021 r., znak: SPS-WP.020.235.5.2021, zgłasza następujące uwagi do projektu ustawy.

W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przewidziane w projektowanej treści art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 ograniczenie możliwości przedstawienia przez samorząd lekarski kandydata do Komisji poprzez wskazanie konkretnych, wymaganych od niego kwalifikacji (specjalizacji lekarskich), jest niezasadne. Samorząd lekarski powinien mieć możliwość bardziej elastycznego doboru kandydatów, z uwzględnieniem ich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego w sprawach związanych z ustawowymi zadaniami Komisji.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wskazuje ponadto, że kandydatów w imieniu samorządu lekarskiego zgłaszać powinna Naczelna Rada Lekarska, organ Naczelnej Izby Lekarskiej a nie Naczelna Izba Lekarska - analogicznie jak wskazano to w odniesieniu do kandydatów zgłaszanych przez samorządy prawnicze.