Zmiana Decyzji nr 46/2016 Prezesa Polskiej Akademii Nauk z dnia 2 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu podnoszenia kwalifikacji zawodowych w Kancelarii Polskiej Akademii Nauk zmienioną Decyzją nr 49/2016 Prezesa Polskiej Akademii Nauk z dnia 15 listopada 2016 r.

Akty korporacyjne

PAN.2021.8.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 sierpnia 2021 r.

DECYZJA Nr 35/2021
PREZESA POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 23 sierpnia 2021 r.
zmieniająca Decyzję nr 46/2016 Prezesa Polskiej Akademii Nauk z dnia 2 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu podnoszenia kwalifikacji zawodowych w Kancelarii Polskiej Akademii Nauk zmienioną Decyzją nr 49/2016 Prezesa Polskiej Akademii Nauk z dnia 15 listopada 2016 r.

Na podstawie art. 22 ust. 1 Ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz.U. z 2020 r. poz. 1796 ze zm.) postanawiam, co następuje:
§  1. 
W Załączniku do Decyzji Nr 46/2016 Prezesa Polskiej Akademii Nauk z dnia 2 listopada 2016 r. w Regulaminie podnoszenia kwalifikacji zawodowych w Kancelarii Polskiej Akademii Nauk, wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 4 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"W przypadku podnoszenia kwalifikacji zawodowych, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 3 (inne formy kształcenia) zawierana jest umowa określająca wzajemne zobowiązania stron, obowiązek pozostawania pracownika w zatrudnieniu w Kancelarii PAN przez określony czas po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych i ewentualnego zwrotu kosztów (załącznik nr 4). Wskazana umowa nie jest zawierana z pracownikami w przypadku podnoszenia kwalifikacji zawodowych w formie grupowych kursów językowych.

Ustala się okres pozostawania pracownika w zatrudnieniu w Kancelarii PAN po zakończeniu wszystkich etapów nauki w ramach jednej formy kształcenia w zależności od łącznej wysokości refundacji:

1) jeden rok, gdy koszt wynosi do 2.000 zł;

2) dwa lata, gdy koszt wynosi od 2.000 zł do 3.000 zł;

3) trzy lata, gdy koszt wynosi powyżej 3.000 zł".

2)
§ 4 pkt 8 otrzymuje brzmienie:

"Wnioski o refundację kosztów złożonych po rozpoczęciu lub zakończeniu nauki lub jej etapu oraz kosztów poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym nie podlegają rozpatrzeniu."

3)
Załącznik nr 4 - wzór umowy określającej zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszej decyzji.
§  2. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

do regulaminu szkoleń

UMOWA o podnoszenie kwalifikacji zawodowych

(zwana dalej "Umową")

zawarta w dniu (...) w (...) pomiędzy:

Polską Akademią Nauk z siedzibą w Warszawie, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa,

zwaną dalej "Pracodawcą", reprezentowaną przez:

Kanclerza Akademii (...),

a

(...), zamieszkałą/ym w (...) ul. (...)

zwaną/ym dalej "Pracownikiem".

Pracodawca i Pracownik mogą być dalej zwani również "Stroną" lub "Stronami".

Zważywszy że:

1. Pracownik pozostaje w stosunku pracy z pracodawcą.

2. W trakcie trwania umowy o pracę Pracownik zostanie skierowany na szkolenie, którego koszt w całości/w części1 pokrywa Pracodawca.

3. W związku z tym, że Pracodawca pokrywa koszty podnoszenia kwalifikacji zawodowych Pracownika w celu zdobycia oraz uzupełnienia przez Pracownika wiedzy i umiejętności w prawidłowym wykonywaniu przez niego pracy, Pracodawca jest zainteresowany tym, aby Pracownik świadczył na jego rzecz pracę przez określony czas po odbyciu wspomnianego szkolenia.

4. Pracownik, świadom celów i oczekiwań Pracodawcy, zamierza przystąpić do rozpoczęcia nauki przestrzegając postanowień niniejszej Umowy.

Strony postanowiły zawrzeć Umowę o następującej treści:

§  1. 
1. 
Pracownik zobowiązuje się do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych poprzez wzięcie udziału w (...)2, w terminie (...), w (...), w miejscu (...), stacjonarnie/online1 (zwane dalej "Szkoleniem").
2. 
Pracodawca zobowiązuje się do zwalniania Pracownika z całości lub części dnia pracy, będących dla Pracownika dniami pracy, w celu punktualnego przybycia na Szkolenie i wzięcia w nim udziału, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
3. 
Wykorzystywanie zwolnienia z części, bądź całości dnia pracy zgodnie z jego przeznaczeniem, jest podstawowym obowiązkiem Pracownika. Korzystanie przez pracownika z tego zwolnienia w sposób sprzeczny z jego celem, w szczególności, jeśli skutkiem takiego zachowania będzie brak udziału w zajęciach w ramach Szkolenia, uznane będzie przez Pracodawcę za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy i stanowić będzie ciężkie naruszenie przez Pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. Konsekwencją takiego działania bądź zaniechania Pracownika może być wypowiedzenie przez Pracodawcę Pracownikowi umowy o pracę, a w uzasadnionych prawem okolicznościach również rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
§  2. 
1. 
Pracodawca zobowiązuje się do pokrycia kosztów Szkolenia wskazanego w § 1 pkt 1 w kwocie (... zł).
2. 
Pokrycie kosztów uczestnictwa w Szkoleniu nastąpi poprzez dokonanie płatności przez Pracodawcę bezpośrednio na rachunek bankowy organizatora szkolenia (...)/na rachunek Pracownika1, w przypadku pokrycia kosztów nauki przez niego.
§  3. 
1. 
Pracownik zobowiązuje się do pozostawania w zatrudnieniu u Pracodawcy w trakcie trwania Szkolenia oraz przez okres (...) licząc od dnia zakończenia Szkolenia, przy czym za dzień zakończenia Szkolenia strony uznają datę wskazaną w § 1 ust. 1 Umowy. Datą ukończenia studiów, w rozumieniu art. 76 ust. 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2021r. poz. 478 z późn. zm.), jest data złożenia egzaminu dyplomowego.
2. 
Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe:
1)
który bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji,
2)
z którym pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, o której mowa w art. 1034 Kodeksu pracy, nie dłuższym niż 3 lata,
3)
który w okresie wskazanym w pkt 2 rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn określonych w art. 943 Kodeksu pracy,
4)
który w okresie wskazanym w pkt 2 rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 lub art. 943 Kodeksu pracy, mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach

- jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.

3. 
Pracownik zobowiązuje się do zwrotu kosztów Szkolenia na rachunek Pracodawcy w terminie 14 dni od dnia wezwania Pracodawcy.
4. 
Pracodawca, wedle własnego uznania, będzie mógł zadecydować o zaniechaniu żądania od Pracownika zwrotu świadczenia wskazanego w § 2, o ile będzie to uzasadnione zaistniałymi okolicznościami.
§  4. 
1. 
Pozostałe warunki związane z podnoszeniem kwalifikacji przez pracownika są określone w Regulaminie podnoszenia kwalifikacji zawodowych w Kancelarii Polskiej Akademii Nauk.
2. 
W sprawach nieuregulowanych w niniejszej Umowie zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu pracy, w szczególności postanowienia art. 1031-1036 Kodeksu pracy.
3. 
Umowa traci ważność w razie nierozpoczęcia przez Pracownika Szkolenia z przyczyn leżących po stronie Pracodawcy lub organizatora Szkolenia.
4. 
Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.
5. 
Wszelkie zmiany Umowy, wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
PRACODAWCAPRACOWNIK
_____________________________________________

Jednocześnie stwierdzam, że znana jest mi treść Regulaminu o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych w Kancelarii Polskiej Akademii Nauk.

__________________

1 właściwe zaznaczyć/wskazać

2 wskazać nazwę szkolenia, kursu, rodzaj studiów lub też innej formy kształcenia