Michalski Marek, O nowelizacji Kodeksu spółek handlowych z 9.02.2022 r. z perspektywy teorii Ulricha Becka oraz Jürgena Habermasa (cz. 1)

Artykuły
Opublikowano: PPH 2023/9/34-45
Autor:
Rodzaj: artykuł

O nowelizacji Kodeksu spółek handlowych z 9.02.2022 r. z perspektywy teorii Ulricha Becka oraz Jürgena Habermasa (cz. 1)

Współczesne prawo polskie znajduje się bez wątpienia w stanie głębokiej zmiany – zwłaszcza jeżeli chodzi o jego moc legitymacyjną, ale również zakres oraz sposób oddziaływania – przechodząc do pozytywistycznego modelu, poprzez wciąż głęboko osadzony model technologiczny, w kierunku nowych paradygmatów, które chociaż – jak zauważa L. Morawski – nie osiągnęły jeszcze masy krytycznej, wieszczą zdecydowany odwrót od pozytywistycznego sposobu pojmowania prawa. Dają tym samym asumpt do sięgnięcia po takie narzędzia do jego analizy jak filozofia społeczna J. Habermasa w postaci jego teorii komunikacji społecznej . Nową perspektywę poznawczą – także prawa handlowego – wymusza nie tylko narastający proces przeobrażeń prawa, ale i konkretyzacja modelu społeczeństwa globalnego ryzyka, opisywanego przez Ulricha Becka. Odpowiedzią bowiem na nasilające się dyferencjacje społeczne jest coraz bardziej intensywny interwencjonizm prawny, który wobec jego stechnicyzowania nie jest w stanie przeciwdziałać fragmentacji regulacji, a co więcej – prowadzi do dezaktualizacji wypracowanych dotąd i utrwalonych modeli instytucjonalnych, jak np. w odniesieniu do klasycznego modelu nadzoru w spółce akcyjnej.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX