Partyk Aleksandra, Czy korzystanie z urlopu wychowawczego po urodzeniu niepełnosprawnego dziecka jest formą rezygnacji z zatrudnienia w kontekście prawa do świadczenia pielęgnacyjnego?

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2021
Status: Aktualna
Autor:

Czy korzystanie z urlopu wychowawczego po urodzeniu niepełnosprawnego dziecka jest formą rezygnacji z zatrudnienia w kontekście prawa do świadczenia pielęgnacyjnego?

W orzecznictwie sądów administracyjnych można dostrzec dwa przeciwstawne poglądy odnoszące się do kwestii możliwości uznania korzystania z urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem za rezygnację z zatrudnienia uprawniającą do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego. Według pierwszego ze stanowisk wyrażanych w judykaturze korzystanie z urlopu skutkujące nieuzyskiwaniem wynagrodzenia należy traktować na równi z całkowitym ustaniem stosunku pracy, a w konsekwencji osoba korzystająca z takiego urlopu w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym jest uprawniona do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego. Drugie zapatrywanie odwołuje się natomiast do różnicy pomiędzy urlopem, który jest przerwą w świadczeniu pracy, a ustaniem zatrudnienia, które ma charakter definitywny i w konsekwencji tego przyjmuje, że nie w takim przypadku nie powstaje uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX