Kucharski Dominik, Postępowanie administracyjne toczące się w trybie nadzorczym w przedmiocie uchylenia prawomocnej decyzji jako przesłanka zwieszenia postępowania cywilnego na podstawie art. 177 § 1 pkt 3 k.p.c.

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2020
Status: Aktualna
Autor:

Postępowanie administracyjne toczące się w trybie nadzorczym w przedmiocie uchylenia prawomocnej decyzji jako przesłanka zwieszenia postępowania cywilnego na podstawie art. 177 § 1 pkt 3 k.p.c.

W orzecznictwie dostrzegalny jest spór dotyczący tego, czy podstawą do zawieszenia postępowania cywilnego na podstawie art. 177 § 1 pkt 3 k.p.c. jest fakt, że toczy się postępowanie administracyjne w sprawie uchylenia prawomocnej decyzji administracyjnej.

Wedle jednego stanowiska, takie postępowanie nie jest postępowaniem administracyjnym w rozumieniu art. 177 § 1 pkt 3 k.p.c.

Wedle poglądu przeciwnego, takie postępowanie administracyjne jest postępowaniem administracyjnym w rozumieniu art. 177 § 1 pkt 3 k.p.c. i tym samym wszczęcie takiego postępowania administracyjnego winno skutkować zawieszeniem postępowania cywilnego z urzędu, jeżeli rozstrzygnięcie tej sprawy cywilnej, zależy od rozstrzygnięcia sprawy administracyjnej.

Kwestia ta ma niebagatelne znaczenie, bowiem w zależności od tego, jakie stanowisko zostanie przyjęte, dojdzie do zawieszenia postępowania cywilnego, i tym samym w postępowaniu cywilnym uwzględni się wynik postępowania administracyjnego, albo brak będzie podstaw do takiego zawieszenia i tym samym w postępowaniu cywilnym nie uwzględni się rezultatu postępowania administracyjnego.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX