Krasuski Andrzej, Wolska-Bagińska Anna, Zinkiewicz-Będźmirowska Olga, Działania naruszające prawa do domen internetowych

Monografie
Opublikowano: WKP 2021
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Działania naruszające prawa do domen internetowych

Autorzy fragmentu:

WSTĘP

Powszechny dostęp do Internetu nie pozostaje bez wpływu na rosnącą liczbę działań naruszających prawa do domen internetowych. Oczywiste wydaje się dziś, że domena internetowa ma określoną wartość ekonomiczną, szczególnie dla abonentów prowadzących działalność gospodarczą. Potencjalnie duża anonimowość użytkowników Internetu może przy tym zachęcać do podejmowania działań naruszających prawa do domen internetowych. Tym samym szczególne znaczenie należałoby przypisać odpowiedniemu rozpoznaniu takich działań, które uwzględniałoby nie tylko prawny, ale również techniczny (informatyczny) ich aspekt.

W niniejszej monografii autorzy w pierwszej kolejności skupili się na kwestiach porządkujących oraz definiujących, takich jak określenie pojęcia i charakteru prawnego domeny internetowej, a także na rodzajach domen. Z uwagi na istotną rolę Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego w rejestracji domen internetowych omówiono podstawy jego działania oraz aktywność telekomunikacyjną. Wyeksponowano także Radę europejskich rejestrów krajowych domen najwyższego poziomu oraz Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, szczególnie w zakresie ich roli w procesie rejestracji nazw domen internetowych.

Dużo uwagi poświęcono rozpoznaniu działań naruszających prawa do domen internetowych, a przede wszystkim omówieniu regulacji prawnych dotyczących tego zagadnienia na gruncie międzynarodowym oraz krajowym. Analizie poddano kwestie kolizji uprawnień do domeny z zarejestrowanym znakiem towarowym, a także ochroną wynikającą z przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawem do firmy.

Z uwagi na przenoszenie działań przestępczych do wirtualnej rzeczywistości przeprowadzono także analizę przestępstw popełnianych w zawiązku z wykorzystaniem domen internetowych, koncentrując się na motywacji sprawców, identyfikacji pokrzywdzonych oraz rozpoznaniu mechanizmów przestępczych i ich odpowiedniej kwalifikacji prawnej. Omówiono również metodykę prowadzenia takich postępowań.

Niniejsza publikacja uwzględnia stan prawny na 1.04.2021 r.

Autorzy

Autor fragmentu:

Rozdział1
Domena internetowa – definicja i charakter prawny

1.Domena internetowa – wyjaśnienie pojęcia

Pojęcie „domena internetowa” należy odnosić do rodzaju identyfikatorów w cyberprzestrzeni, o podobnym znaczeniu jak adresy domów czy biur w realnym świecie. Domeny umożliwiają odnajdywanie zasobów w sieci Internet, w tym komputerów (serwerów), sieci oraz usług. Funkcją domen internetowych jest ułatwienie wyszukiwania informacji. Nazwy tych domen pełnią podobną rolę jak inne oznaczenia odróżniające używane w obrocie gospodarczym.

W literaturze przedmiotu domeny określa się również jako „zunifikowane identyfikatory źródła” (ang. uniform source locator) .

Domena internetowa stanowi kombinację liter, cyfr oraz znaków typograficznych, interpunkcyjnych i diakrytycznych, wykorzystywanych do opisania konkretnej lokalizacji w Internecie. W szerszym ujęciu do identyfikowania lokalizacji danego źródła służy adres URL (ang. Uniform Resource Locator ). Adres URL to tekst czytelny dla człowieka, który został zaprojektowany w celu zastąpienia adresów IP w postaci cyfr używanych przez komputery do...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX