Mamak Kamil, Rewolucja cyfrowa a prawo karne

Monografie
Opublikowano: KIPK.2019
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Rewolucja cyfrowa a prawo karne

Autor fragmentu:

Uwagi wprowadzające

Kiedy patrzymy w nocy na gwiaździste niebo, wydaje się nam, że obserwujemy rzeczywistość. Naprawdę jednak spoglądamy na światło oddalonych od nas miliony lat świetlnych gwiazd, części z nich może już tam nie być. Patrzymy więc w istocie na historyczny obraz, nie uświadamiając sobie, że może być on już nieaktualny. Podobnie może być z rzeczywistością, która została opisana w kodeksie karnym. Regulacje oddają pewien stan stosunków społecznych, które mogą już nie mieć odzwierciedlenia w obecnym społeczeństwie.

W niniejszej pracy chciałbym pokazać, że zjawisko, jakim jest rewolucja cyfrowa, sprawiło, iż część regulacji prawa karnego stała się nieadekwatna do obecnej rzeczywistości społecznej. Uważam, że wiąże się z tym pewne niebezpieczeństwo. W sytuacji braku świadomości tego, w jaki sposób odmienione zostały założenia, na jakich budowane były normy prawne, ich stosowanie może prowadzić do niesprawiedliwych bądź nieskutecznych rozstrzygnięć. Swoją uwagę skoncentruję na części ogólnej prawa karnego – zarówno na regulacjach wyznaczających podstawy odpowiedzialności karnej, jak i na środkach reakcji karnej. Reguły części szczególnej, jeżeli się pojawiają, to tylko w celu zilustrowania problemu związanego z częścią ogólną prawa karnego. W zakresie poszczególnych przestępstw problematyka wpływu rewolucji cyfrowej została zauważona stosunkowo szybko – powstawały publikacje o przestępstwach popełnianych z użyciem komputera czy Internetu . Zwraca się też uwagę na nowe sposoby popełniania tradycyjnych przestępstw. Uwagę skupiłem na części ogólnej prawa karnego, chciałbym się wypowiedzieć o nieadekwatności tych regulacji do obrazu stosunków społecznych – tam wpływ rewolucji cyfrowej nie jest taki oczywisty.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Rewolucja cyfrowa

1.1.Wprowadzenie

W uwagach wprowadzających wskazywałem, że prawo karne nie może być obojętne na zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwie, a prawnik, szczególnie karnista, ma wręcz obowiązek dokonywania ciągłych jego obserwacji. Obserwacja może dotyczyć różnych aspektów funkcjonowania człowieka i społeczeństwa. W niniejszej pracy – co wynika już z samego jej tytułu – moja uwaga skupiona jest na rewolucji cyfrowej. Jest to jeden z przejawów zmiany społecznej, związany z rozwojem technologii. Jednocześnie – co będę się starał niżej wykazać – staje się on coraz bardziej istotny w ocenie tego kim jest człowiek i jak funkcjonuje w społeczeństwie. Zmiany te mają rewolucyjny charakter, co też będzie stanowiło przedmiot osobnej refleksji. W konsekwencji uważam też, że przemiany te są na tyle istotne, że odmieniły drastycznie kontekst funkcjonowania kodeksu karnego, który stał się wręcz miejscami „nieaktualny”. Przed dokonywaniem analiz na gruncie samego prawa karnego konieczne będzie zarysowanie problemu...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX