Szymecka-Wesołowska Agnieszka, Znakowanie żywności wartością odżywczą: TSUE ogranicza dotychczasową praktykę. Omówienie wyroku TS z dnia 11 listopada 2021 r., C-388/20 (Dr. August Oetker Nahrungsmittel)

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2021
Autor:

Znakowanie żywności wartością odżywczą: TSUE ogranicza dotychczasową praktykę. Omówienie wyroku TS z dnia 11 listopada 2021 r., C-388/20 (Dr. August Oetker Nahrungsmittel)

W ubiegłotygodniowym wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE doprecyzował zasady podawania informacji o wartości odżywczej i energetycznej środków spożywczych. Uznał, po pierwsze, że wartość odżywcza i energetyczna może być podana w odniesieniu do produktu po przygotowaniu wyłącznie w przypadku żywności, która nie może być spożyta bezpośrednio. W przypadku zaś żywności, która wymaga przygotowania, stwierdził, że taka możliwość ogranicza się jedynie do żywności, której sposób przygotowania jest „z góry określony”. Wyrok ten będzie miał znaczenie dla sposobu podawania informacji o wartości odżywczej i energetycznej i wpłynie na znakowanie zwłaszcza takich rodzajów środków spożywczych, które mogą być spożyte zarówno po przygotowaniu jak i w postaci dostępnej w sprzedaży (np. płatki śniadaniowe).

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX