Wiktorowska Ewa, Zawarcie prawa opcji w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2021 r.
Autor:

Zawarcie prawa opcji w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia

Zawarcie prawa opcji w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia

Zawarcie prawa opcji w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia

Prawo opcji nie doczekało się definicji ustawowej, jednak na podstawie orzecznictwa można przyjąć, że jest to uprawnienie zamawiającego do rozszerzenia zamówienia w stosunku do zamówienia podstawowego, które nie ma charakteru zobowiązania. Przepisy dotyczące opcji dotyczą zarówno dostaw, usług, jak i robót budowlanych. Od decyzji zamawiającego zależy, czy skorzysta z prawa opcji i w jakim zakresie. Wartość opcji zgodnie z art. 31 ust. 2 p.z.p. uwzględnia się przy ustalaniu szacunkowej wartości zamówienia, mając na względzie objęcie czynnością szacowania możliwego największego zakresu zamówienia.

Zamawiający może skorzystać z opcji, jeżeli przewidział opcję w ogłoszeniu o zamówieniu lub w dokumentach zamówienia w postaci zrozumiałych, precyzyjnych i jednoznacznych postanowień umownych, które łącznie spełniają następujące warunki:

1) określają rodzaj i maksymalną wartość opcji;

2) określają okoliczności skorzystania z opcji;

3) nie modyfikują ogólnego charakteru umowy.

Czynności dokonane na podstawie postanowień umownych przewidujących opcje z naruszeniem tych warunków podlegają unieważnieniu. Jak wskazano w Opinii UZP „Prawo opcji w ustawie Prawo zamówień publicznych”: „Zamawiający przewidując prawo opcji, jest więc zobowiązany do określenia maksymalnego poziomu zamówienia wskazując, iż pewien zakres tego zamówienia, z góry przewidziany i określony, będzie przez niego realizowany jedynie w określonych sytuacjach. A zatem instytucja prawa opcji zakłada, że zamawiający każdorazowo określa minimalny poziom zamówienia, który zostanie na pewno zrealizowany, co pozwala wykonawcom na rzetelne i właściwe dokonanie wyceny oferty, wskazując jednocześnie dodatkowy zakres, którego realizacja jest uzależniona od wskazanych w kontrakcie okoliczności i stanowi uprawnienie zamawiającego, z którego może, ale nie musi on skorzystać.

Mając na względzie powyższe, wskazać należy, że przedmiot zamówienia odzwierciedlający zakres zamówienia udzielanego z wykorzystaniem prawa opcji oraz jego wartość powinny być określone przez zamawiającego już na etapie przygotowania postępowania. W konsekwencji, specyfikacja warunków zamówienia, wzór czy warunki przyszłej umowy powinny zawierać wyraźne i precyzyjne uregulowania dotyczące tej części zamówienia, która będzie realizowana na pewno oraz równie precyzyjne określenie tej części zamówienia, której realizacja będzie poddana uznaniu zamawiającego. Wyszczególnione w ten sposób części wchodzą w zakres tego samego zamówienia, są elementem ściśle określonego zakresu przedmiotowego zamówienia o ustalonej łącznie wartości szacunkowej zamówienia, na które zamawiający przewidział określone środki finansowe”.

Zawarcie prawa opcji w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia zamawiający zamawiający zakres podstawowy i zakres opcji zakres podstawowy jaki będzie zakres zamówienia? przystąpienie do sporządzania ogłoszenia lub dokumentów zamówienia sporządzenie opisu zakresu podstawowego sporządzenie opisu zakresu objętego zakresem podstawowym i prawem opcji zakończenie opisu prawa opcji

Krok: przystąpienie do sporządzania ogłoszenia lub dokumentów zamówienia

Aby w trakcie realizacji umowy skorzystać z opcji, zamawiający musi ją przewidzieć w ogłoszeniu o zamówieniu lub w dokumentach zamówienia w postaci zrozumiałych, precyzyjnych i jednoznacznych postanowień umownych. Z tych postanowień powinien wynikać w sposób nie budzący wątpliwości zakres przedmiot zamówienia objęty zakresem podstawowym i prawem opcji. W stosunku do opcji zamawiający powinien określić: określają rodzaj i maksymalną wartość opcji oraz okoliczności skorzystania z opcji. Dokonać tego powinien w taki sposób, aby nie modyfikować ogólnego charakteru umowy.

Zgodnie z art. 31 ust. 2 p.z.p. 2. przy ustaleniu wartości zamówienia Zamawiający uwzględnia największy możliwy zakres tego zamówienia z uwzględnieniem opcji oraz wznowień.

Krok: jaki będzie zakres zamówienia?

Zamawiający powinien określić czy przedmiot zamówienia obejmuje zakres podstawowy i zakres opcji, czy tylko zakres podstawowy bez prawa opcji.