Kidyba Andrzej, Zwrot bezprawnie otrzymanej wypłaty przez akcjonariusza prostej spółki akcyjnej

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2021 r.
Autorzy:

Zwrot bezprawnie otrzymanej wypłaty przez akcjonariusza prostej spółki akcyjnej

Zwrot bezprawnie otrzymanej wypłaty przez akcjonariusza prostej spółki akcyjnej

Zwrot bezprawnie otrzymanej wypłaty przez akcjonariusza prostej spółki akcyjnej

Zwrot bezprawnie otrzymanej wypłaty przez akcjonariusza prostej spółki akcyjnej PSA akcjonariusz akcjonariusze, likwidatorzy spółki zarząd albo rada dyrektorów, likwidatorzy spółka, akcjonariusz spółka (powód), akcjonariusz (pozwany) akcjonariusz (powód), akcjonariusz (pozwany) PSA akcjonariusz akcjonariusze, likwidatorzy spółki zarząd albo rada dyrektorów, likwidatorzy spółka, akcjonariusz spółka (powód), akcjonariusz (pozwany) akcjonariusz (powód), akcjonariusz (pozwany) czy akcjonariusz dokonał dobrowolnego zwrotu nienależnie otrzymanej wypłaty? dokonanie zwrotu bezprawnie otrzymanej wypłaty możliwy przebieg postępowania istnieje obowiązek zwrotu otrzymanej wypłaty otrzymanie przez akcjonariusza wypłaty dokonanej wbrew przepisom prawa lub postanowieniom umowy spółki brak obowiązku zwrotu otrzymanej wypłaty czy akcjonariusze otrzymali majątek będą w dobrej wierze czy wypłata następuje po wezwaniu wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności? czy wypłata nastąpiła po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli spółki? wezwanie do dobrowolnego zwrotu otrzymanej wypłaty pozew wniosła spółka możliwy przebieg postępowania pozew wniósł akcjonariusz czy skutecznie pozwany podniósł zarzut przedawnienia? obowiązek zwrotu bezprawnie otrzymanej wypłaty brak obowiązku zwrotu nienależnie otrzymanego świadczenia brak obowiązku zwrotu nienależnie otrzymanego świadczenia czy do wytoczenia powództwa doszło w po upływie roku od dnia ujawnienia czynu wyrządzającego szkodę? obowiązek zwrotu bezprawnie otrzymanej wypłaty tak nie nie tak tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: otrzymanie przez akcjonariusza wypłaty dokonanej wbrew przepisom prawa lub postanowieniom umowy spółki

Co do zasady, akcjonariusz, który otrzymał wypłatę dokonaną wbrew przepisom prawa lub postanowieniom umowy spółki (odbiorca), jest obowiązany do jej zwrotu. Ustawa nie ogranicza przy tym nienależnej wypłaty jedynie do dywidendy. Przedmiotowa zasada stosowana zatem będzie do każdej wypłaty naruszającej umowę spółki lub przepisy prawa.

Krok: czy akcjonariusze otrzymali majątek będą w dobrej wierze

Jedyny wyjątek od konieczności zwrotu spółce wypłaconych przez nią kwot związany jest z podziałem mienia spółki pozostałego po zakończeniu postępowania likwidacyjnego. Aby jednak akcjonariusz zwolniony był z obowiązku zwrotu, musi ziścić się kilka warunków. Pierwszym z nich jest otrzymanie wypłaty w dobrej wierze, a zatem gdy akcjonariusz może sądzić, iż wypłacone mu kwoty są należne.