Czy istnieje obowiązek przeprowadzenia analizy ryzyka, o której mowa w art. 133 pr.wod.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 16 grudnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład wyłączył z eksploatacji ujęcie wody i nie korzysta z poboru wody. Zakład posiada aktualne pozwolenie wodnoprawne i płaci opłatę stałą do Wód Polskich. Dla ujęcia nie ma ustanowionej strefy ochrony pośredniej na podstawie art. 58 ust. 1 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624) – dalej pr.wod. Obecnie nie przewiduje się ponownego poboru wody z ujęcia. Zasoby wody w ujęciu są niewystarczające a jakość wody surowej wymagałaby dużych nakładów na jej uzdatnianie. Jednak zakład nie przewiduje obecnie likwidacji ujęcia wody. Nie przewiduje się również wystąpienia z wnioskiem o wygaszenie pozwolenia wodnoprawnego.

Czy istnieje obowiązek przeprowadzenia analizy ryzyka, o której mowa w art. 133 pr.wod.?

Zakład realizuje zadania z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Ujęcie jest utrzymywane jako rezerwa, ale w najbliższych latach nie przewiduje się poboru wody z ujęcia, ujęcie jest nieczynne. Skoro w obecnym stanie faktycznym pobór wód nie jest prowadzony, to w opinii zakładu (będącego przedsiębiorstwem wodociągowym realizującym zadania w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę) nie ma przesłanek do wymagania przeprowadzenia analizy ryzyka, bowiem przepis art. 133 ust. 5 pkt 1 pr.wod. stosuje się również do zakładów realizujących zadania w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę, a z brzmienia tego przepisu wynika, że dotyczy on czynnych ujęć, służących na bieżąco do korzystania z wód.

Jakie sankcje może ponieść zakład za niewykonanie obowiązku określonego w art. 133 ust. 4 pr.wod., tj. nieprzeprowadzenie analizy ryzyka, o której mowa w ust. 3, i nieprzekazanie jej do właściwego wojewody?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX