Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 439.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.2.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 lutego 2024 r.

UCHWAŁA NR 100/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 lutego 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 439

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Justyny Kowalskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowego w Łodzi;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Tadeusza Stanisławka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

UZASADNIENIE I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 439, zgłosili się:

- Pani Justyna Kowalska - sędzia Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi;

- Pan Tadeusz Stanisławek - notariusz w Izbie Notarialnej w Lublinie;

- Pani Magdalena Ewa Wrzesińska-Woźniak - sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Magdalenę Ewę Wrzesińską-Woźniak Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 329/2023 z dnia 19 maja 2023 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 12 lutego 2024 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył, zawiadomiony o terminie w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód notariusza, przedstawiciel Krajowej Rady Notarialnej. Podczas głosowania na Panią Justynę Kowalską oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a Pana Tadeusza Stanisławka nie oddano głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Justyny Kowalskiej na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi. W ocenie zespołu, za rekomendowaniem Pani Justyny Kowalskiej przemawiały (ocenione łącznie): odpowiednie doświadczenie orzecznicze, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, z której wynika wysoki poziom orzecznictwa kandydatki i bardzo dobre wyniki statystyczne, ukończone studia podyplomowe oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Ustaliwszy, że wszyscy kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm. - dalej: p.u.s.p.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Justyny Kowalskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Justyna Kowalska urodziła się w 1974 r. w Płocku. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1998-2000 była zatrudniona w Ministerstwie Finansów na stanowisku podreferendarza w Departamencie Podatków Bezpośrednich i Opłat. W latach 2000-2007 pracowała w Deloitte Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. w Warszawie na stanowisku kolejno: konsultanta, starszego konsultanta i managera. W 2004 r. złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin zawodowy na doradcę podatkowego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi, we wrześniu 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Od 1 października 2010 r. do 6 października 2014 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Łodzi na stanowisku asystenta sędziego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 19 września 2014 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie. Orzekała w II Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 marca 2016 r. została przeniesiona do Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi i skierowana do wykonywania obowiązków służbowych w XIV Wydziale Gospodarczym ds. Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych. Z dniem 1 stycznia 2017 r. została przeniesiona do XII Wydziału Gospodarczego, a z dniem 1 stycznia 2018 r. ponownie do XIV Wydziału Gospodarczego ds. Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych tego Sądu, gdzie orzeka nieprzerwanie do chwili obecnej. Z dniem 13 lutego 2018 r. powierzono jej pełnienie funkcji Zastępcy Przewodniczącej XIV Wydziału Gospodarczego, a z dniem 26 kwietnia 2021 r. - funkcji Przewodniczącej tego Wydziału, którą pełni do chwili obecnej. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w licznych szkoleniach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. W 2020 r. ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z zakresu prawa upadłościowego, restrukturyzacyjnego i finansowego zintegrowanymi z wiedzą pozaprawną, z wynikiem bardzo dobrym. Kandydatka przeprowadziła również szkolenia z zakresu upadłości konsumenckiej dla Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi i Ogólnopolskiej Federacji Doradców Restrukturyzacyjnych i Syndyków oraz z zakresu wpływu upadłości i restrukturyzacji na postępowania cywilne dla sędziów Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

Ocenę pracy i kwalifikacji Pani Justyny Kowalskiej sporządziła Pani sędzia Monika Smusz-Kulesza - wizytator ds. cywilnych i gospodarczych Sądu Okręgowego w Łodzi, która stwierdziła, że kandydatka posiada bardzo dobrą znajomość prawa cywilnego i gospodarczego, zarówno materialnego, jak i procesowego. Pani sędzia posiada bogate, również pozasądowe, doświadczenie zawodowe, jest osobą sumienną, obowiązkową i sprawnie wykonującą swoje zadania zarówno orzecznicze, jak i administracyjne. Z powodzeniem łączy pracę w referacie ze sprawowaniem funkcji Przewodniczącej Wydziału. Wypracowana przez kandydatkę technika pracy sędziowskiej pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Jest orzecznikiem sprawnie prowadzącym postępowania i terminowo podejmującym czynności we wszystkich sprawach. Poziom orzecznictwa kandydatki, potwierdzony wysokimi wskaźnikami stabilności, pozostaje na bardzo dobrym poziomie, powyżej średniej wydziału, w którym Pani sędzia orzeka. Wydawane przez nią orzeczenia świadczą o bardzo dobrej znajomości przepisów prawa, aktualnego orzecznictwa sądów i poglądów doktryny. Pani sędzia osiąga bardzo dobre wyniki statystyczne, świadczące o jej pracowitości i rzetelności w wykonywaniu zadań. Terminowość sporządzania uzasadnień jest również na bardzo wysokim poziomie. Przekroczenie terminu ustawowego dotyczyło jedynie jednego przypadku i było usprawiedliwione.

Mając to wszystko na uwadze, w szczególności uwzględniając bardzo dobre statystyczne wyniki pracy, dużą sprawność procedowania, pozytywną opinię Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi i wystarczające doświadczenie zawodowe na stanowisku sędziego - sędzia wizytator stwierdziła, że Pani sędzia Justyna Kowalska jest bardzo dobrym kandydatem do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi.

Pan Tadeusz Stanisławek urodził się w 1960 r. w Wierzbicy. W 1990 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu, w marcu 1993 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Z dniem 15 maja 1993 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Grójcu. Orzekał w wydziałach: karnym, cywilnym oraz ksiąg wieczystych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 lutego 1995 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu. Od 1 maja 1995 r. do 15 września 2007 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Białobrzegach. Następnie, od 31 grudnia 2009 r. orzekał w sprawach wpływających do VII i VIII Zamiejscowego Wydziału w Białobrzegach oraz zastępował Przewodniczącego tych Wydziałów. Od 1 stycznia do 28 lipca 2010 r. orzekał w VI Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Grójcu. Z dniem 28 lipca 2010 r. zrzekł się urzędu sędziego. Decyzją z dnia 22 lipca 2010 r. Minister Sprawiedliwości powołał go na stanowisko notariusza. Od 21 września 2010 r. wykonuje zawód notariusza prowadząc kancelarię notarialną w Radomiu. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach. Ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Łódzkim: w 2005 r. - w zakresie prawa europejskiego, z wynikiem dobrym, a w 2006 r. - w zakresie prawa podatkowego - również z wynikiem dobrym.

Ocenę pracy i kwalifikacji Pana Tadeusza Stanisławka sporządziła Pani sędzia Dorota Znyk - wizytator ds. cywilnych i egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Łodzi, która stwierdziła, że kandydat co prawda posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego, jednak zdobyte przez niego doświadczenie zawodowe nie jest wystarczające do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Nie zmienia tej okoliczności fakt, że Pan notariusz w latach 1993-2010 był sędzią. Kandydat przez 13 lat pracował w wydziale ksiąg wieczystych, zaś przez okres 3 lat - również w wydziale grodzkim i karnym. Nie ujmując Panu notariuszowi wiedzy z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego niezbędnej w praktyce notarialnej, sędzia wizytator wskazała jednak, że w jej ocenie posiadane przez opiniowanego kwalifikacje nie upoważniają do pozytywnego zaopiniowania jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Nieprzypadkowo bowiem ustawodawca skierował do kognicji tych sądów określone kategorie spraw, w tym sprawy rozpoznawane w II instancji - są to sprawy o zasadniczo trudniejszej materii aniżeli sprawy należące do właściwości sądu I instancji i diametralnie różniące się od spraw prowadzonych w postępowaniu wieczystoksięgowym. Posiadana wiedza merytoryczna łącznie z doświadczeniem orzeczniczym, nie dają gwarancji należytego orzekania w sprawach cywilnych i gospodarczych należących do właściwości sądów okręgowych. Zatem, w ocenie sędzi wizytator, Pan Tadeusz Stanisławek jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że oboje kandydaci posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pani Justyna Kowalska spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Justyna Kowalska posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas orzekania w wydziale cywilnym i wydziałach gospodarczych sądu rejonowego, a wcześniej pracy asystenta sędziego w sądzie okręgowym, jak również pełnienia funkcji zastępcy przewodniczącego oraz przewodniczącego wydziału. Stale podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych i studiach podyplomowych, prowadziła również szkolenia. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani sędzi Justyny Kowalskiej znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy i kwalifikacji, w której zwrócono uwagę m.in. na bardzo dobre wyniki statystyczne, dużą sprawność procedowania oraz bardzo wysoki poziom techniki pracy sędziowskiej. Zatem przygotowanie merytoryczne oraz bardzo dobry warsztat pracy Pani sędzi Justyny Kowalskiej - w połączeniu z jej dotychczasowym, wieloletnim doświadczeniem w sprawach cywilnych i gospodarczych - pozwalają na stwierdzenie, że posiada ona wszelkie predyspozycje do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi i daje gwarancje ich wykonywania na bardzo wysokim poziomie.

Kontrkandydat w osobie Pana Tadeusza Stanisławka co prawda posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe i wieloletnie doświadczenie, zdobyte w pracy w wymiarze sprawiedliwości, a obecnie podczas wykonywania zawodu notariusza, podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach, konferencjach i studiach podyplomowych, jednak otrzymał jedynie ocenę dobrą swojej pracy i kwalifikacji zawodowych. Wskazano, że posiadana przez niego wiedza merytoryczna oraz doświadczenie orzecznicze, nie dają gwarancji należytego orzekania w sprawach cywilnych i gospodarczych należących do właściwości sądów okręgowych, a jego kandydatura jest dobra na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Mając na uwadze fakt, że w przedmiotowym konkursie wolne stanowisko sędziego przewidziane jest do pionu cywilnego, doświadczenie zawodowe Pana Tadeusza Stanisławka nie pozwala ocenić go wyżej niż wybranej w tym postępowaniu Pani Justyny Kowalskiej, która posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie orzecznicze w wydziale cywilnym i różnych wydziałach gospodarczych na poziomie sądu rejonowego.

Rada uznała zatem, że w niniejszym postępowaniu nominacyjnym dotychczasowy przebieg ścieżki zawodowej oraz staż pracy przemawia za wyborem Pani Justyny Kowalskiej.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Justyna Kowalska, w połączeniu z szerokim doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym podczas wieloletniej pracy orzeczniczej, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w licznych szkoleniach i studiach podyplomowych dają gwarancję należytego pełnienia przez nią obowiązków sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Justyny Kowalskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, które na posiedzeniu w dniu 11 września 2023 r. zaopiniowało jednogłośnie pozytywnie kandydaturę Pani Justyny Kowalskiej, a negatywnie - kandydaturę Pana Tadeusza Stanisławka na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi. Zatem jedynie kandydatka wybrana przez Radę uzyskała poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Justyna Kowalska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Justyny Kowalskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte przez nią podczas pracy orzeczniczej w różnych wydziałach, jak również pełnienia funkcji kierowniczych w wymiarze sprawiedliwości, wieloletni staż orzeczniczy, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności predysponujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także pełne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 15 lutego 2024 r. na: - Panią Justynę Kowalską oddano 11 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Tadeusza Stanisławka nie oddano głosów "za", oddano 7 głosów "przeciw" oraz 8 głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).