Rott-Pietrzyk Ewa, Aksjologia leżąca u podstaw ochrony strony słabszej (agenta) w stosunkach profesjonalnych (na przykładzie sprawy Lexitor i Rigall)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2022/11/5-27
Autor:
Rodzaj: artykuł

Aksjologia leżąca u podstaw ochrony strony słabszej (agenta) w stosunkach profesjonalnych (na przykładzie sprawy Lexitor i Rigall)

1. Wprowadzenie. W minionej dekadzie wzrosło zainteresowanie ochroną podmiotu słabszego. Wiele cennych wypowiedzi przedstawicieli doktryny odnoszących się do tej tematyki zostało ujętych w księdze jubileuszowej, ofiarowanej Profesorowi Adamowi Zielińskiemu . Dotyczą one strony słabszej, usytuowanej w ramach różnego rodzaju stosunków prawnych. W zakresie stosunków o charakterze względnym zasadność ochrony konsumenta nie budzi najmniejszych wątpliwości (podobnie jak pracownika ). Natomiast idea ochrony strony słabszej z reguły nie jest – a przynajmniej przez dłuższy czas nie była – w sposób oczywisty kojarzona z podmiotami profesjonalnymi (przedsiębiorcami) . Generalizacja ta rozciąga się tym bardziej na stosunki wynikające z umów dwustronnie podmiotowo kwalifikowanych (B2B), w przypadku których potrzeba ochrony jednej ze stron wymaga szczególnie silnego uzasadnienia . Do tego rodzaju umów należy umowa agencyjna, która może zostać zawarta wyłącznie między przedsiębiorcami (art. 758k...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX