Grzegorczyk Paweł, Co oznacza obowiązek powołania wszystkich zarzutów w pozwie opozycyjnym i jakie są konsekwencje jego naruszenia (art. 843 § 3 k.p.c.)?

Artykuły
Opublikowano: PPC 2013/2/245-254
Autor:
Rodzaj: artykuł

Co oznacza obowiązek powołania wszystkich zarzutów w pozwie opozycyjnym i jakie są konsekwencje jego naruszenia (art. 843 § 3 k.p.c.)?

I. Postępowanie wszczynane wytoczeniem powództwa opozycyjnego toczy się w zasadzie według ogólnych przepisów o procesie, które stosuje się w tym postępowaniu wprost . Odstępstwa od tej reguły wynikają z art. 843 k.p.c. Najistotniejsze znaczenie spośród tych odrębności ma art. 843 § 3 k.p.c., zgodnie z którym w pozwie powód powinien przytoczyć wszystkie zarzuty, jakie w tym czasie mógł zgłosić, pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym postępowaniu.

Przepis ten obowiązuje w niezmienionym brzmieniu od chwili wejścia w życie obowiązującego Kodeksu postępowania cywilnego. Jego odpowiednikiem w k.p.c. z 1930 r. był art. 568 § 1 , który zawierał tę samą treść. W literaturze i w orzecznictwie zgodnie podkreśla się, że przepis art. 843 § 3 k.p.c., a wcześniej - art. 568 § 1 k.p.c. z 1930 r., ma na celu przeciwdziałanie przewlekaniu postępowania egzekucyjnego , co wiąże się z typowym w razie wytoczenia powództwa przeciwegzekucyjnego sposobem zabezpieczenia roszczenia, polegającym na...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX