Weitz Karol, Czy sądem, w którego okręgu nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę, jest tylko sąd, w którego okręgu zlokalizowane jest działanie lub zaniechanie będące przyczyną szkody?

Artykuły
Opublikowano: PPC 2011/1/137-143
Autor:
Rodzaj: artykuł

Czy sądem, w którego okręgu nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę, jest tylko sąd, w którego okręgu zlokalizowane jest działanie lub zaniechanie będące przyczyną szkody?

1.

Kodeks postępowania cywilnego reguluje różne przypadki właściwości miejscowej przemiennej. Należy do nich przewidziana w art. 35 k.p.c. właściwość sądu, w którego okręgu nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę, ustanowiona dla powództw o roszczenia z czynów niedozwolonych. W praktyce stosowanie tego przepisu wywołało wątpliwości dotyczące w szczególności rodzajów spraw objętych jego zakresem przedmiotowym albo kategorii podmiotów, które mogą wszcząć proces bądź zostać pozwane przed sądem miejsca zdarzenia wywołującego szkodę .

Kwestią, która wymaga rozważenia i która ma znaczenie z punktu widzenia praktyki stosowania art. 35 k.p.c., jest jednak także wykładnia zawartego w nim opisu łącznika, który odwołuje się do miejsca, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. W sytuacji, w której występuje tzw. wielomiejscowość stanu faktycznego deliktu , polegająca na tym, że w okręgu jednego sądu zlokalizowany jest czyn będący przyczyną szkody, a w okręgu innego sądu nastąpił szkodliwy...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX