Gapska Edyta, Dopuszczalność przywrócenia terminu do uzupełnienia braków środka odwoławczego (w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2012/4/88-100
Autor:
Rodzaj: artykuł

Dopuszczalność przywrócenia terminu do uzupełnienia braków środka odwoławczego (w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego)

1.

Przewidziana w postępowaniu cywilnym instytucja przywrócenia terminu do dokonania czynności procesowej odgrywa doniosłą rolę w zakresie usuwania negatywnych skutków niezawinionych uchybień stron i innych uczestników postępowania. Mając za cel przywrócenie możliwości skutecznego podjęcia przez stronę działań stanowiących element realizacji jej uprawnień procesowych, z których – z przyczyn obiektywnych – strona ta nie mogła w terminie skorzystać, musi powodować przełamanie niektórych przewidzianych w ustawie następstw bezskutecznego upływu terminu.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego odnoszącym się do wspomnianej instytucji istotne miejsce zajmuje problematyka dopuszczalności przywrócenia terminu do uzupełnienia braków środków odwoławczych oraz innych, w szczególności zwyczajnych, środków zaskarżenia. W tej materii prezentowane są dwa stanowiska. Stosownie do pierwszego z nich, termin do uzupełnienia braków środka zaskarżenia nie podlega przywróceniu . Pogląd ten jest przejawem konsekwentnie...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX