Nowicka Zuzanna, Instrumenty ochrony przeciwko SLAPP-om w polskim postępowaniu cywilnym (analiza zagadnienia na tle projektowanych regulacji EU)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2024/1/76-92
Autor:
Rodzaj: artykuł

Instrumenty ochrony przeciwko SLAPP-om w polskim postępowaniu cywilnym (analiza zagadnienia na tle projektowanych regulacji EU)

1. Uwagi wstępne. Komisja Europejska 27.04.2022 r. przedstawiła propozycję dyrektywy w sprawie ochrony osób, które angażują się w debatę publiczną, przed ewidentnie bezpodstawnymi lub stanowiącymi nadużycie postępowaniami sądowymi (dalej: dyrektywa). Dyrektywa jest odpowiedzią na coraz powszechniejsze zjawisko SLAPP-ów, po polsku określanych jako strategiczne działania prawne zmierzające do stłumienia debaty publicznej.

Pozwy sądowe SLAPP są zazwyczaj reakcją na wypowiedź, którą inicjator postępowania – powód albo oskarżyciel prywatny – odebrać miał jako znieważającą albo zniesławiającą. Co istotne, wypowiedzi te często nie mają takiego charakteru, lecz mieszczą się w zakresie dozwolonej krytyki . Cechą charakterystyczną SLAPP-ów jest to, że ich celem nie jest uzyskanie ochrony na drodze sądowej, lecz zastraszenie i uciszenie przeciwnika procesowego – przez jego obciążenie finansowe, czasowe i psychiczne. Ofiarami SLAPP-ów najczęściej są podmioty sprawujące funkcję kontrolną wobec...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX