Martyniuk Marek, Perkowski Maciej, Niedoskonała procedura odwoławcza w systemie realizacji unijnej polityki spójności w Polsce. Ocena wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 grudnia 2011 r. (sygn. akt P 1/11)

Artykuły
Opublikowano: ZNSA 2017/3/37-60
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Niedoskonała procedura odwoławcza w systemie realizacji unijnej polityki spójności w Polsce. Ocena wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 grudnia 2011 r. (sygn. akt P 1/11)

1.Wprowadzenie

Immanentną częścią realizacji unijnej polityki spójności w Polsce są fundusze strukturalne i Fundusz Spójności. Efektywne wykorzystanie środków finansowych z tych funduszy jest determinowane ustanowieniem skutecznych procedur w zakresie oceny i wyboru projektów do dofinansowania. Szczególnie istotne znaczenie w tym obszarze ma ustanowienie procedury odwoławczej tworzącej efektywny mechanizm weryfikacji prawidłowości przeprowadzenia oceny projektów, zapewniający jednocześnie ochronę praw podmiotowych wnioskodawców, określonych zarówno aktami prawa Unii Europejskiej, jak i przepisami prawa krajowego, a także postanowieniami umów międzynarodowych, których Polska jest stroną.

Zgodnie z modelem zdecentralizowanego wykonywania prawa Unii Europejskiej sytuacja prawna podmiotów ubiegających się o fundusze unijne jest regulowana zarówno przepisami unijnymi (najczęściej w formie rozporządzeń), jak i przepisami krajowymi . Zależność pomiędzy nimi polega na tym, że w kwestiach nieuregulowanych na...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX