Chróścielewski Wojciech, Przepisy porządkowe w postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym - racjonalne odmienności czy nieuzasadnione zróżnicowanie rozwiązań prawnych?

Artykuły
Opublikowano: ZNSA 2016/2/9-23
Autor:
Rodzaj: artykuł

Przepisy porządkowe w postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym - racjonalne odmienności czy nieuzasadnione zróżnicowanie rozwiązań prawnych?

I.  Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z 24 listopada 2009 r., SK 36/07 stwierdził, że publikacja aktu prawnego rodzi domniemanie, iż jego treść jest powszechnie znana, co oznacza, że „każdy obywatel zna obowiązujące i dotyczące jego sytuacji i zachowań prawo i nie może powoływać się na jego nieznajomość dla uzasadnienia własnych działań albo zaniechań. Podważenie zasady ignorantia iuris nocet, a więc przyjęcie, że nieznajomość prawa tłumaczyć może określone działania bądź zaniechania, prowadziłoby do negacji spójności i pewności prawa oraz do nieprzewidywalnych skutków w praktyce orzeczniczej”. Nie negując tej wywodzonej jeszcze z Kodeksu Justyniana premii, należy zauważyć, że działalność polskiego ustawodawcy w ostatnich latach w poważnym stopniu stawia pod znakiem zapytania racjonalność założenia, iż w całej swej rozciągłości zasada ta nadal obowiązuje. Parlament VII kadencji uchwalił bowiem 753 ustawy obejmujące kilkadziesiąt tysięcy stron. Rozmiary tworzonego przez ten...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX