Wojciechowski Jacek Michał, Przestępstwo podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży w czasie obowiązywania ciszy wyborczej (art. 500 Kodeksu wyborczego)

Artykuły
Opublikowano: PS 2015/6/21-32
Autor:
Rodzaj: artykuł

Przestępstwo podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży w czasie obowiązywania ciszy wyborczej (art. 500 Kodeksu wyborczego)

Publikowane za pośrednictwem środków masowego przekazu sondaże badań opinii publicznej stanowią nieodłączny element niemal wszystkich współczesnych kampanii wyborczych. Ich obecność w mediach częstokroć nie przestaje ograniczać się jednak tylko i wyłącznie do okresu wyborów, gdyż coraz częściej sondaże zaczynają być wykorzystywane jako jedna z metod oceny bieżących wydarzeń ze świata sceny politycznej. Każde istotne zdarzenie z życia politycznego państwa niemal natychmiast poddawane jest pod osąd opinii publicznej w celu weryfikacji tego, w jaki sposób jego przebieg przekłada się na rozkład sił na scenie politycznej. W tym względzie uwagę musi zwracać fakt, że całość problematyki związanej z publikacją wyników badań opinii publicznej (sondaży) w okresie wyborów została uregulowana w zaledwie dwóch przepisach umiejscowionych w ustawie z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy . Jednym z nich jest art. 500k.wyb., w którym stypizowane zostało przestępstwo podawania do wiadomości publicznej...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX