Bussmann Annette, Rezydencja podatkowa w polskim i niemieckim prawie podatkowym krajowym - studium porównawcze

Artykuły
Opublikowano: ZNSA 2010/1/37-49
Autor:
Rodzaj: artykuł

Rezydencja podatkowa w polskim i niemieckim prawie podatkowym krajowym - studium porównawcze

1.Wprowadzenie

Z dniem 1 maja 2004 r., w wyniku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz do układu z Schengen w grudniu 2006 r., zniesiono obowiązek wizowy oraz kontrole graniczne i tym samym wzajemne powiązania gospodarcze pomiędzy Polską i Republiką Federalną Niemiec (dalej: Niemcy) uległy wielokrotnej intensyfikacji. Wprawdzie na skutek przejściowych ograniczeń nie ma jeszcze możliwości pełnej swobody przepływu pracowników pomiędzy obydwoma krajami, to jednak dla osób legitymujących się dyplomem polskiej wyższej uczelni te ograniczenia w pracy zarobkowej na terenie Niemiec już nie obowiązują.

Intensywność powiązań gospodarczych pomiędzy Polską i Niemcami stwierdzić można na podstawie danych statystycznych handlu zagranicznego, wskazujących, że Niemcy są największym partnerem handlowym Polski .

Obok wzrastającej intensywności wymiany gospodarczej, zauważyć także można wzrost powiązań polsko-niemieckich w sferze kontaktów osobistych. Powodem tego stanu rzeczy są ruchy migracyjne ze wschodu na...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX