Soniewicka Marta, Spór o dopuszczalność przerywania ciąży z perspektywy etycznej i filozoficznoprawnej (komentarz do wyroku TK w sprawie K 1/20)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2021/8/6-23
Autor:
Rodzaj: artykuł

Spór o dopuszczalność przerywania ciąży z perspektywy etycznej i filozoficznoprawnej (komentarz do wyroku TK w sprawie K 1/20)

1. Wprowadzenie . Istnieją różne modele regulacji, które przewidują dopuszczalność przerywania ciąży po spełnieniu określonych warunków. Wśród tych warunków wyróżnia się z jednej strony określone powody, dla których dopuszczalne jest przerywanie ciąży, a z drugiej – wskazuje na określone stadium ciąży. Można zatem wyróżnić model przesłanek i model terminu , choć najczęściej oba modele są łączone, jak np. w polskiej regulacji prawnej (art. 4a ustawy z 7.01.1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży ; dalej: u.p.r.). Wśród przesłanek dopuszczalności przerywania ciąży można wymienić następujące: a) dotyczące zdrowia i życia kobiety (gdy ciąża stanowi zagrożenie życia bądź zdrowia kobiety); b) dotyczące zdrowia i życia płodu (upośledzenie płodu, w tym wady letalne); c) prawne (gdy ciąża powstała w wyniku przestępstwa – np. gwałtu, stosunków kazirodczych, pedofilii); d) społeczne (np. trudna sytuacja życiowa kobiety, wiek kobiety –...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX