Błaszczak Łukasz, Kuźmicka-Sulikowska Joanna, Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności i wniosek o stwierdzenie wykonalności a przerwanie biegu przedawnienia roszczeń

Artykuły
Opublikowano: PPC 2012/2/209-244
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności i wniosek o stwierdzenie wykonalności a przerwanie biegu przedawnienia roszczeń

I.Czynności procesowe prawnie relewantne dla przerwania biegu przedawnienia roszczeń. Uwagi wprowadzające

1. W świetle przepisu art. 123 § 1 k.c. przerwanie biegu przedawnienia następuje po pierwsze, przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, podjętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia; po drugie, przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje, i po trzecie, przez wszczęcie mediacji.

Z powyższego wynika, że przerwanie biegu przedawnienia może nastąpić na skutek działań zarówno samego wierzyciela, jak i dłużnika, przy czym zakres czynności wierzyciela nie został tu bliżej sprecyzowany, a ustawodawca ograniczył się jedynie do wskazania celów, do jakich wierzyciel ma dążyć . Zainicjowane przez wierzyciela przerwanie biegu przedawnienia następuje na skutek czynności, które z punktu widzenia charakteru należy zaliczyć do czynności o charakterze procesowym .

Oczywiście może tu powstać problem...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX