Kaczkowski Witold, Zaciąganie zobowiązań długoterminowych przez jednostki samorządu terytorialnego przy budżecie nadwyżkowym. Czy mogą być zaciągane zobowiązania niemajątkowe?

Artykuły
Opublikowano: FK 2015/4/60-66
Autor:
Rodzaj: artykuł

Zaciąganie zobowiązań długoterminowych przez jednostki samorządu terytorialnego przy budżecie nadwyżkowym. Czy mogą być zaciągane zobowiązania niemajątkowe?

Zaciąganie zobowiązań przez jednostki samorządu terytorialnego to jeden z najbardziej dyskusyjnych elementów gospodarki finansowej samorządów. Problem budzi określenie w ustawie ograniczeń związanych z zaciąganymi zobowiązaniami; te wynikające z art. 243 ustawy z 27.08.2009 r. o finansach publicznych są często określane jako zbyt rygorystyczne. Tymczasem dodatkowe ograniczenia wywodzi się także z art. 89 i art. 242 ustawy o finansach publicznych, w szczególności przy zaciąganiu zobowiązań na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań i przy zaciąganiu zobowiązań w związku z wprowadzaniem do budżetu wydatków bieżących. Z tymi tezami polemizuje autor artykułu, dowodząc między innymi, że art. 89 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o finansach publicznych służy tylko realizacji zasady bilansowania dochodów i przychodów z wydatkami i rozchodami budżetu.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX