Bagińska Ewa, Zadośćuczynienie za naruszenie praw i wolności człowieka w dobie kryzysu praworządności (uwagi de lege lata i de lege ferenda)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2024/3/158-170
Autor:
Rodzaj: artykuł

Zadośćuczynienie za naruszenie praw i wolności człowieka w dobie kryzysu praworządności (uwagi de lege lata i de lege ferenda)

1. Nasilające się w dobie kryzysu praworządności naruszenia praw i wolności człowieka wynikające z nadużyć organów władzy każdego rodzaju (wykonawczej, sądowniczej i ustawodawczej), a także destrukcja głównych bezpieczników systemu prawa (m.in. Trybunału Konstytucyjnego , niezależności sądownictwa , w szczególności Sądu Najwyższego) oraz ignorowanie przez TK i SN orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka , a w konsekwencji – udaremnianie lub ograniczanie dróg dochodzenia roszczeń dają asumpt do rewizji oceny efektywności krajowego reżimu (reżimów) ochrony praw i wolności człowieka.

2. Odnosimy się tu do znaczeń i definicji praw i wolności powszechnie uznawanych w literaturze, mając świadomość odmiennej zakresowo normatywizacji praw (wolności) w aktach prawa międzynarodowego oraz aktach rangi konstytucyjnej . Kwestia problemu podstawy odpowiedzialności za naruszenie praw na płaszczyźnie prawa prywatnego odnosi się bowiem do obu...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX