Wójtowicz-Dawid Anna, Zamówienia in-house udzielane spółkom komunalnym a występowanie pomocy publicznej

Artykuły
Opublikowano: FK 2021/3/64-72
Autor:
Rodzaj: artykuł

Zamówienia in-house udzielane spółkom komunalnym a występowanie pomocy publicznej

Udzielanie zamówień in-house spółkom komunalnym staje się przedmiotem zainteresowania wielu jednostek samorządu terytorialnego. Jest to efektem w głównej mierze uproszczenia procesu decyzyjnego w zakresie zlecania usług na przykład związanych z gospodarką odpadami. Zamówienia in-house i zakres ich stosowania analizowany był przez Trybunał Sprawiedliwości między innymi w orzeczeniu z 3.10.2019 r., C-285/18, w którym stwierdzono, że samo spełnienie przesłanek formalnych stosowania zamówień in-house nie przesądza jeszcze o ich zgodności z prawem. Potrzebna jest całościowa ocena danego zamówienia, w tym pod kątem regulacji innych niż unormowania implementujące unijne przepisy o zamówieniach publicznych, a często także ocena wpływu ewentualnego wyłączenia na rynek.

Autorka zajęła się przedstawieniem zagadnień zamówienia in-house w kontekście występowania pomocy publicznej. Wskazała przypadki, w których stosowanie zamówień in-house między innymi na odbiór odpadów lub zagospodarowanie odpadów komunalnych może wiązać się z występowaniem pomocy publicznej.

Przyjętą tezą artykułu jest założenie, że prawidłowo i rzetelnie przygotowana procedura udzielenia zamówienia in-house zgodnie z wytycznymi w zakresie pomocy publicznej gwarantuje, iż zamawiający będzie działał zgodnie z przepisami prawa z zakresu zamówień publicznych oraz pomocy publicznej.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX