Gomułowicz Andrzej, Podatkowe prawo - ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych - umorzenie zaległości podatkowej - ważny interes podatnika lub interes publiczny - uznanie administracyjne. Glosa do wyroku NSA z dnia 3 sierpnia 2016 r., II FSK 1968/14

Glosy
Opublikowano: OSP 2017/6/56
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: aprobująca

Podatkowe prawo - ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych - umorzenie zaległości podatkowej - ważny interes podatnika lub interes publiczny - uznanie administracyjne. Glosa do wyroku NSA z dnia 3 sierpnia 2016 r., II FSK 1968/14

W procesach stosowania prawa „rola słuszności wiąże się z wymogiem wydania właściwego (godziwego), indywidualnego orzeczenia. Chodzi zatem o słuszność decyzji konkretnej, słuszność konkretną, która może być udoskonaleniem ustanowionego prawa w sensie jego praktycznej konkretyzacji” .

I taka też jest teza wyroku i jej uzasadnienie.

W arystotelesowskiej koncepcji sprawiedliwości, która aż do dnia dzisiejszego stanowi punkt wyjścia nad sposobami pojmowania „sprawiedliwego prawa” i „sprawiedliwego wyroku”, sprawiedliwość jest utożsamiana z respektowaniem wzorca doskonałości etycznej .

Oznaczała czyn człowieka postępującego w sposób zgodny z doniosłymi normami moralnymi .

Sprawiedliwość jest abstraktem od słowa „sprawiedliwy” , a sprawiedliwy może być sędzia, który wydaje sprawiedliwy wyrok. W ten nurt sprawiedliwości wpisuje się teza glosowanego wyroku, a także jej uzasadnienie.

Sędziowie dowodzą, że ulgi podatkowe wymieniowe w art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej „nie stanowią przywileju...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX