Gumularz Mirosław, Monitorowanie treści w świetle DSA a role podmiotów na gruncie RODO

Komentarze praktyczne
Opublikowano: LEX/el. 2024
Status: Aktualny
Autor:

Monitorowanie treści w świetle DSA a role podmiotów na gruncie RODO

1.Wstęp

Dostawcy usług pośrednich korzystają z „immunitetu” w ramach odpowiedzialności za hosting, caching lub przesył danych. Tego dotyczą art. 4–6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19.10.2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (akt o usługach cyfrowych) – dalej DSA.

Wskazany immunitet ustaje np. w przypadku hostingu (art. 6 DSA) - w przypadku uzyskania wiedzy o treściach nielegalnych. W związku z tym powstało – na etapie prac legislacyjnych nad DSA – pytanie, czy prowadzenie czynności w ramach monitorowania legalności treści powinno prowadzić do utraty takiego immunitetu. Na to pytanie odpowiedziano, wprowadzając art. 7 DSA.

Zgodnie z art. 7 DSA dostawców usług pośrednich nie można uznać za nieuprawnionych do skorzystania z wyłączeń odpowiedzialności, o których mowa w art. 4, 5 i 6DSA, tylko z tego powodu, że w dobrej wierze i z należytą starannością prowadzą z własnej inicjatywy dobrowolne czynności sprawdzające lub...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX