Koralewski Michał, Rzekomy pełnomocnik (falsus procurator)

Komentarze praktyczne
Opublikowano: ABC
Status: Aktualny
Autor:

Rzekomy pełnomocnik (falsus procurator)

Oświadczenia woli mogą być składane zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem innych podmiotów, nazywanych zbiorczo przedstawicielami. W grupie tej jednakże wyróżnić można kilka całkowicie odrębnych rodzajów zastępców prawnych osoby składającej oświadczenie. Co ważne, w zależności od typu takiego pośrednictwa, z jakim mamy do czynienia w danej sprawie, ustawodawca przewiduje odmienne skutki prawne naruszenia zasad reprezentacji.

Podstawowe rozróżnienie osób dokonujących czynności prawnych w imieniu innego podmiotu na przedstawicieli ustawowych oraz pełnomocników należy uzupełnić o osoby będące piastunami stanowisk w organach uprawnionych do reprezentacji jednostek organizacyjnych oraz o osoby podające się za takowych.

Tak ustalony katalog przedstawicieli prawnych strony pozwala na dalszą systematykę możliwych do zaistnienia przypadków, w zależności od rodzaju skutków prawnych łączących się z naruszeniem granic umocowania. Wśród nich wyróżnić można nieważność czynności prawnej, jej bezskuteczność zawieszoną bądź też ważność samej czynności przy jednoczesnym aktywowaniu się odpowiedzialności odszkodowawczej reprezentanta.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX