Ostrowska Anna, Wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji - zagadnienia proceduralne

Komentarze praktyczne
Opublikowano: LEX/el. 2017
Status: Aktualny
Autor:

Wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji - zagadnienia proceduralne

1.Sposoby prowadzenia działań rewitalizacyjnych

Przygotowanie, koordynowanie i tworzenie warunków do prowadzenia rewitalizacji jest zadaniem własnym gminy o charakterze fakultatywnym (nieobowiązkowym).

Z przepisów przejściowych zawartych w ustawie z 9.10.2015 r. o rewitalizacji - dalej u.r. - wynika, że procedura rewitalizacji uregulowana tą ustawą nie jest jedynym możliwym sposobem prowadzenia w gminach działań rewitalizacyjnych (art. 52 u.r.). Do dnia 31 grudnia 2023 r. dopuszcza się realizację przedsięwzięć wynikających z programu zawierającego działania służące wyprowadzeniu obszaru zdegradowanego ze stanu kryzysowego, przyjmowanego uchwałą rady gminy, bez uchwalania gminnego programu rewitalizacji.

Po 31 grudnia 2023 r. procesy rewitalizacyjne będą mogły być prowadzone wyłącznie w oparciu o gminny plan rewitalizacji, uchwalony z zachowaniem reżimów ustawy o rewitalizacji. Gminy, które do tego czasu będą prowadziły procesy rewitalizacyjne na dotychczasowych zasadach nie będą mogły korzystać z instrumentów prawnych przewidzianych w...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX