Naworski Jerzy Paweł i in., Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Tytuł I. Przepisy ogólne. Tytuł II. Spółki osobowe

Komentarze
Opublikowano: LexisNexis 2011
Stan prawny: 15 listopada 2010 r.
Autorzy komentarza:

Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Tytuł I. Przepisy ogólne. Tytuł II. Spółki osobowe

Autorzy fragmentu:

Słowo wstępne

Oddawany do rąk Czytelników komentarz do Kodeksu spółek handlowych stanowi istotnie wzbogaconą kontynuację trzytomowego komentarza wydawnictwa LexisNexis po blisko dziesięciu latach od pierwszego opublikowania. Ze względu na pełny zakres dzieła (komentarz do wszystkich przepisów Kodeksu spółek handlowych), a także jego obszerność wydawnictwo zdecydowało się wydać je w serii „Wielkie Komentarze”.

Niniejsze, czterotomowe opracowanie stanowi komentarz do Kodeksu spółek handlowych. Kodeks ten na przestrzeni dziesięciu lat od jego uchwalenia doczekał się wielu zmian, spotkał się z żywym zainteresowaniem doktryny i judykatury oraz intensywnym wykorzystywaniem w praktyce. Wszystko to, a także dobre przyjęcie pierwszego wydania komentarza uzasadniało potrzebę przygotowania jego nowej wersji, uwzględniającej wspomniane okoliczności. To one właśnie zadecydowały o tym, że jakkolwiek komentarz nawiązuje zasadniczo do wersji pierwotnej, to jest rozbudowanym, zaktualizowanym, a miejscami znacznie zmienionym opracowaniem.

Tom 1 obejmuje komentarz do przepisów tytułu I „Przepisy ogólne” oraz przepisów tytułu II „Spółki osobowe” Kodeksu spółek handlowych w brzmieniu aktualnym na dzień 15 listopada 2010 roku.

Redaktorzy naukowi

prof. nadzw. dr hab. Tomasz Siemiątkowski

adw. Radosław Potrzeszcz

Autorzy fragmentu:
Art. 1art(1)

1.

Określenie w art. 1 zakresu przedmiotowego ustawy uzasadnia jej nazwę, co stanowiło problem terminologiczny na etapie przedparlamentarnym jej tworzenia. Nie było wątpliwości co do odrzucenia nazwy „kodeks handlowy” z uwagi na zakres materii regulowanej w ustawie. Jest ona regulacją ustrojową spółek handlowych (księga II k.h.), który to termin (tj. spółki handlowe - w praktyce lat 90. posługiwano się, w istocie niejako „bardziej błędnie” pojęciem „spółki prawa handlowego”) został, wraz z uchyleniem przez art. VI przep. wprow. k.c. większości przepisów księgi II k.h., wyłączony z języka prawnego. Nazwa kodeks handlowy zatem byłaby oczywiście myląca. Pozostał więc aktualny wybór pomiędzy nazwą „prawo spółek handlowych” (pod którą przygotowywano projekt i którą zaaprobowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego) a „kodeks spółek handlowych”, którą to nazwę przyjęto ostatecznie w Radzie Legislacyjnej i pod którą projekt ustawy został przedstawiony przez Prezesa Rady Ministrów...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX