Dziurda Marcin, Komentarz do niektórych przepisów ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, [w:] Kodeks postępowania cywilnego. Praktyczny komentarz do nowelizacji z 2023 r.

Komentarze
Opublikowano: WKP 2023
Stan prawny: 1 lipca 2023 r.
Autor komentarza:

Komentarz do niektórych przepisów ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, [w:] Kodeks postępowania cywilnego. Praktyczny komentarz do nowelizacji z 2023 r.

Autor fragmentu:
Art. 6art(6)
Art. 6 ust. 4art(6)ust(4)

Cel, skutki i ocena zmiany

1.

Nowelizacja wprowadza wyłom od zasady, że w postępowaniu przed Sądem Najwyższym obowiązuje przymus adwokacko-radcowski.

2.

W uzasadnieniu stwierdzono, że zmiana uwarunkowana była potrzebą zapewnienia stronom pełniejszego prawa do rozpoznania sprawy bez zbędnej zwłoki. Przymus adwokacki w zakresie reprezentacji stron przed Sądem Najwyższym (art. 871, 526 § 2 k.p.c.) jest uwarunkowany faktem, że środki prawne rozpoznawane przez ten sąd (w szczególności skarga kasacyjna lub kasacja) wśród swoich podstaw obejmują jedynie naruszenie przepisów prawa, w postępowaniu przed Sądem Najwyższym zaś z zasady jest wyłączona możliwość dokonywania oceny dowodów lub uzupełnianie postępowania dowodowego. Tym samym przymus adwokacki ma na celu zapewnienie należytego poziomu kierowanych do Sądu Najwyższego pism.

Okoliczności powyższe – w ocenie projektodawcy – nie występują w sprawach, w których Sąd Najwyższy powołany jest do rozstrzygnięcia skargi na przewlekłość...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX