Kucharski Dominik, Dopuszczalność uchylenia bądź zmiany w trybie art. 154 k.p.a. ostatecznej decyzji o charakterze związanym

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2017
Status: Aktualna
Autor:

Dopuszczalność uchylenia bądź zmiany w trybie art. 154 k.p.a. ostatecznej decyzji o charakterze związanym

Przepis art. 154 k.p.a. przewiduje możliwość wzruszenia ostatecznej decyzji administracyjnej na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony. Uprawnienie do zmiany lub uchylenia tej decyzji ma organ administracji, który tę decyzję wydał. Wskazany przepis nie określa jednak, czy dopuszczalność wzruszenia ostatecznych decyzji przez ich uchylenie bądź zmianę, dotyczy wyłącznie decyzji o charakterze uznaniowym, czy również decyzji o charakterze związanym. Brak jednoznacznej regulacji ustawowej w tym zakresie spowodował, iż również w orzecznictwie prezentowane są odmienne poglądy na tę kwestię.

Zgodnie z jednym z poglądów, wzruszenie w trybie art. 154 k.p.a. ostatecznej decyzji na podstawie której żadna ze stron nie nabyła prawa, możliwe jest wyłącznie wobec decyzji uznaniowych i tym samym nie jest dopuszczalne w stosunku do decyzji związanych, przy których wydawaniu organy pozbawione są tzw. luzu decyzyjnego. Wedle natomiast poglądu przeciwnego, uchylenie bądź zmiana decyzji ostatecznej w trybie art. 154 k.p.a. na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, możliwe jest zarówno w przypadku decyzji uznaniowych jak i związanych.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX