Janczukowicz Krzysztof, Konsekwencje procesowe przedłużenia przez prokuratora postępowania przygotowawczego w sprawie o przestępstwo skarbowe

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2017
Status: Aktualna
Autor:

Konsekwencje procesowe przedłużenia przez prokuratora postępowania przygotowawczego w sprawie o przestępstwo skarbowe

W stanie prawnym obowiązującym do 1 marca 2017 r. decyzję o przedłużeniu postępowania przygotowawczego w sprawie o przestępstwo skarbowe na okres ponad 6 miesięcy mógł podjąć wyłącznie prokurator, nawet wtedy gdy postępowanie to prowadzone było przez finansowy organ dochodzenia, np. przez naczelnika urzędu skarbowego. Czy wydanie takiej decyzji oznacza, że postępowanie przygotowawcze zostało objęte nadzorem prokuratora? Pytanie to należy tak właśnie postawić, ze względu na następujące konsekwencje procesowe objęcia postępowania przygotowawczego nadzorem prokuratora:

- akt oskarżenia wnosi prokurator a nie finansowy organ dochodzenia (art. 155 k.k.s.);

- dopuszczalna jest skarga na przewlekłość postępowania przygotowawczego (art. 1 ust. 1 ustawy z 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki).

Stosowanie tych dwóch konsekwencji przyniosło wątpliwości w praktyce. W jaki sposób zostały przesądzone w orzecznictwie sądów?

Od razu należy uprzedzić, że z dniem 1 marca 2017 r. nastąpiła zmiana stanu prawnego, diametralnie odmieniająca stan rzeczy, o czym będzie mowa w podsumowaniu.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX