Partyk Aleksandra, Wpływ separacji faktycznej małżonków na skuteczność żądania przyczyniania się jednego z nich do zaspokajania potrzeb życiowych drugiego (art. 27 k.r.o.)

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2019
Status: Aktualna
Autor:

Wpływ separacji faktycznej małżonków na skuteczność żądania przyczyniania się jednego z nich do zaspokajania potrzeb życiowych drugiego (art. 27 k.r.o.)

W judykaturze rozbieżnie ocenia się znaczenia trwania separacji faktycznej małżonków, w kontekście obowiązku przyczyniania się każdego z nich do dostarczania drugiemu środków utrzymania, w ramach ustawowego obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Z jednej strony twierdzi się, że z racji formalnego trwania związku małżeńskiego obowiązki z tym związane trwają bez względu na to, czy małżonkowie razem zamieszkują. Wskazuje się, że w przypadku opuszczenia małżonka, nie może on pozostawać w niedostatku, lecz powinien być odpowiednio alimentowany przez drugiego. Z drugiej strony podnosi się, że w przypadku faktycznego rozkładu pożycia nie sposób mówić o trwaniu rodziny takich małżonków.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX