Czeszejko-Sochacki Wiktor, Crowdfunding - finansowanie społecznościowe. Aspekty prawne

Monografie
Opublikowano: WKP 2023
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Crowdfunding - finansowanie społecznościowe. Aspekty prawne

SŁOWO WSTĘPNE

Zjawiska społeczne okazują się tak dynamiczne, że trudno za nimi nadążyć. Są one swoistym signum temporis XXI wieku. Prawo często też nie nadąża. Przykładem może być crowdfunsding, który jest częścią transformacji rynków kapitałowych. Crowdfunding to inaczej finansowanie społecznościowe. Jest to coraz bardziej popularna forma pozyskiwania kapitału, przede wszystkim przez start-upy, ale również przez małych i średnich przedsiębiorców. Jednakże nie jest to jedyna grupa, jest on bowiem udziałem inwestorów czy dostawców usług finansowania społecznościowego.

Problematyka crowdfundingu została uregulowana rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 z 7.10.2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2017/1129 i dyrektywę (UE) 2019/1937 (Dz.Urz. UE L 347, s. 1, ze zm.). W Polsce prace trwały dłużej i pewnym „wypełnieniem” rozporządzenia jest ustawa z 7.07.2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (Dz.U. z 2023 r. poz. 414).

Nie wchodząc w szczegóły związane z crowdfundingiem, nie ma wątpliwości, że problematyka ta wymaga analizy prawniczej. Nie można jednak sprowadzić tego tylko do wskazanego zakresu. Dlatego z uznaniem trzeba przyjąć opracowanie autorstwa dra Wiktora Czeszejko-Sochackiego „Crowdfunding – finansowanie społecznościowe”, będące pierwszym tego typu na naszym rynku.

Książka ta stanowi swoisty przewodnik dotyczący finansowania społecznościowego, „dotykając” bardzo wielu aspektów. Dlatego warto polecić to odniesienie do nowego segmentu rynku kapitałowego.

Mahebourg, 15.05.2023 r.

Prof. dr hab. Andrzej Kidyba

Autor fragmentu:

PRZEDMOWA

Oddaję do rąk Czytelników monografię pt. Finansowanie społecznościowe – crowdfunding na tle regulacji unijnej.

Publikując ją, wyrażam nadzieję, że jej czytelnicy zdołają poznać oraz zrozumieć zagadnienie finansowania społecznościowego w Polsce i w Unii Europejskiej. Niniejsza monografia w prosty i zwięzły sposób przedstawia obecnie dostępną wiedzę na przedmiotowy temat.

Książka ta ukazuje zależność ustawy z 7.07.2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom i rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 z 7.10.2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych, które polska ustawa implementuje.

Wiedza ta jest niezwykle istotna, gdyż służy zarówno laikom, jak i prawnikom oraz ekspertom do tworzenia, prowadzenia i rozbudowy platform crowdfundingowych zgodnie z nowymi zasadami.

Układ graficzny opracowania w zrozumiały sposób wskazuje istotne kompleksowe zależności i przepisy prawa polskiego oraz unijnego, które należy w poszczególnych przypadkach stosować.

Książkę przekazuję zarówno prawnikom praktykom, teoretykom, ludziom nauki, w tym wykładowcom, studentom, jak i tym wszystkim praktykom, którym w wykonywaniu zawodu niezbędna jest znajomość przedmiotowego zagadnienia.

Warszawa, czerwiec 2023 r.

Wiktor Czeszejko-Sochacki

Autor fragmentu:

CZĘŚĆI
CZYM JEST CROWDFUNDING?

Rozdział1
Definicja crowdfundingu

Finansowanie społecznościowe (crowdfunding) to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych źródeł pozyskiwania kapitału zewnętrznego, zwłaszcza teraz, gdy banki i inwestorzy niechętnie lokują pieniądze w ryzykowne projekty. Polega na zbieraniu pieniędzy na cele o charakterze prywatnym, artystycznym, społecznym czy biznesowym; inaczej mówiąc, jest to forma finansowania określonych projektów przez społeczność internetową.

Finansującymi są członkowie społeczności wirtualnych, którzy w zamian za wsparcie otrzymują od pomysłodawcy unikalne bonusy, tj. gadżety, zniżki, bilety, a nawet udziały w danym przedsięwzięciu, które są niedostępne dla pozostałych osób. Inaczej mówiąc, crowdfunding polega na pozyskiwaniu środków finansowych na realizację projektu od wielu drobnych inwestorów. Wynagrodzenie osób dokonujących wpłat może zatem mieć charakter symboliczny (np. gotowy produkt czy spotkania z twórcami) lub finansowy (np. udziały w zyskach).

Finansowanie społecznościowe co do zasady realizowane jest za...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX