Hrycaj Anna, Egzekucja z ruchomości

Monografie
Opublikowano: WKP 2022
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Egzekucja z ruchomości

Autor fragmentu:

WSTĘP

Przymusowe dochodzenie roszczeń, które jest uruchamiane w sytuacji gdy dłużnik nie spełnił świadczenia dobrowolnie, może mieć charakter indywidualny lub generalny. Postępowaniem, które ma charakter zbiorowy, tj. w celu zaspokojenia wszystkich wierzycieli obejmuje cały majątek dłużnika, jest postępowanie upadłościowe. Natomiast postępowaniem o charakterze indywidualnym, tj. z reguły zmierzającym do zaspokojenia jednego wierzyciela, jest postępowanie egzekucyjne . W literaturze rozróżnia się pojęcia egzekucji oraz postępowania egzekucyjnego. Egzekucja to zastosowanie przez powołane do tego organy państwowe przewidzianych prawem środków przymusu w celu uzyskania od dłużnika świadczenia należnego wierzycielowi na podstawie tytułu wykonawczego . Natomiast przez właściwe postępowanie egzekucyjne należy rozumieć ogół czynności związanych z egzekucją, rozpoczętych złożeniem wniosku o wszczęcie egzekucji. Pojęcie postępowania egzekucyjnego jest więc szersze, gdyż oprócz egzekucji w znaczeniu wskazanym wyżej obejmuje również czynności początkowe, np. wezwanie do uiszczenia opłaty, oraz czynności końcowe, np. zwrot wierzycielowi tytułu wykonawczego .

W zależności od tego, jaki organ jest upoważniony do przeprowadzenia egzekucji, rozróżniamy egzekucję sądową i administracyjną.

W zakresie egzekucji sądowej zgodnie z art. 758 k.p.c. sprawy egzekucyjne należą do właściwości sądów rejonowych i działających przy tych sądach komorników. O właściwości rzeczowej organów egzekucyjnych zasadniczo rozstrzyga art. 759 § 1 k.p.c., stanowiąc, że czynności egzekucyjne są wykonywane przez komorników z wyjątkiem czynności zastrzeżonych dla sądów. Przepis ten wskazuje, że podstawowym organem egzekucyjnym jest komornik, a sąd wykonuje tylko niektóre czynności egzekucyjne wyraźnie w ustawie wskazane.

Stronami postępowania egzekucyjnego są wierzyciel egzekwujący i dłużnik, tj. podmioty, na rzecz których lub przeciwko którym zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne zgodnie z tytułem wykonawczym. Jako wierzyciel określany jest podmiot, któremu zgodnie z treścią tytułu wykonawczego należy się określone świadczenie i który dąży do uzyskania tego świadczenia w drodze egzekucji. Natomiast dłużnik to podmiot, który według treści tytułu wykonawczego ma obowiązek spełnić określone świadczenie i przeciwko któremu toczy się egzekucja. Uczestnikiem postępowania jest każdy podmiot, który – ze względu na jego ujawnione w toku egzekucji prawo do zaspokojenia lub obowiązki podlegające przymusowemu urzeczywistnieniu albo ze względu na przyznane mu przez ustawę samoistne uprawnienie do dochodzenia świadczeń i praw stron – może wziąć udział w postępowaniu egzekucyjnym.

Niniejsze opracowanie dotyczy egzekucji z ruchomości, a więc postępowania, w którym przedmiotem egzekucji jest ruchomość. Jest to jeden z częściej stosowanych sposobów egzekucji.

Autor fragmentu:

Rozdział1
ZAGADNIENIA WPROWADZAJĄCE

1.1.Sposoby dochodzenia zaspokojenia z ruchomości

1.1.1.Uwagi ogólne

Dochodzenie zaspokojenia z ruchomości należy rozumieć jako podejmowanie przez wierzyciela określonych przepisami prawa działań, które zmierzają do zaspokojenia roszczenia wierzyciela poprzez sprzedaż, przejęcie na własność albo inne wykorzystanie ruchomości. Sposoby dochodzenia zaspokojenia z ruchomości można podzielić na umowne i przymusowe. Do umownych sposobów dochodzenia zaspokojenia z ruchomości należy zaliczyć np. określone w umowie zastawu rejestrowego prawo zastawnika do przejęcia na własność przedmiotu zastawu oraz podobne rozwiązania, które mogą być przyjęte w umowie przewłaszczenia na zabezpieczenie. Sposobami przymusowego dochodzenia zaspokojenia jest egzekucja sądowa, egzekucja administracyjna oraz sprzedaż ruchomości w postępowaniu upadłościowym. Sprzedaż ruchomości w postępowaniu restrukturyzacyjnym i zaspokojenie wierzyciela przez dłużnika z uzyskanych z tej sprzedaży środków nie jest sposobem dochodzenia zaspokojenia z ruchomości, gdyż:

a)

nie wynika z umowy ani nie ma...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX