Postrzech Łukasz, Estoński CIT. Praktyczny poradnik

Monografie
Opublikowano: WKP 2021
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Estoński CIT. Praktyczny poradnik

Autor fragmentu:

UWAGI WSTĘPNE

System opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych wzorowany na rozwiązaniu estońskim wiąże dochód od opodatkowania z kategoriami prawa bilansowego. To istotna modyfikacja dotychczasowych zasad opodatkowania podatkiem dochodowym (zarówno osób prawnych, jak i fizycznych), które to – zgodnie z zasadą autonomii prawa podatkowego – tylko wybiórczo i sporadycznie odnosiły się do rozwiązań z ustawy o rachunkowości. System opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych całkowicie „zespala” prawo bilansowe z prawem podatkowym, a w zasadzie – w odniesieniu do podstawowej treści elementów opodatkowania – zastępuje te przepisy.

W zamyśle projektodawców nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzenie z dniem 1.01.2021 r. ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych umożliwiło podatnikom CIT wybór bardziej efektywnej formy opodatkowania zamiast zasad „klasycznego” opodatkowania. Rozwiązanie ma korespondować z wariantami opodatkowania osób fizycznych, które mogą corocznie wybierać pomiędzy skalą podatkową, podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub też kartą podatkową.

Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych jest alternatywnym w stosunku do zasad klasycznych systemem opodatkowania i ma charakter fakultatywny. Podstawową zaletą tego systemu opodatkowania jest możliwość odroczenia opodatkowania na okres przewidziany przez wspólników. Wspólnicy spółki bowiem decydują o tym, kiedy zostanie podjęta decyzja o wypłacie zysków, a w rezultacie, kiedy powstanie obowiązek podatkowy w ryczałcie i w jakiej wysokości.

Autor fragmentu:

RozdziałI
ZASADY OGÓLNE RYCZAŁTU

Opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych wymaga od podatników pewnych zmian. Niektóre z nich mają charakter dostosowawczy, inne stanowią znaczącą zmianę postrzegania konstrukcji podatku.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX