Sabat Marcin, EURO 2012 w Polsce

Monografie
Opublikowano: LEX 2012
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

EURO 2012 w Polsce

Autor fragmentu:

SŁOWO WSTĘPNE - CHARAKTER I PRZEZNACZENIE KSIĄŻKI

Niniejsza monografia dotyczy kompleksowego ujęcia zagrożeń bezpieczeństwa publicznego podczas Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™ , który zostanie zorganizowany w Polsce i na Ukrainie. Publikacja została oparta na mojej rozprawie doktorskiej obronionej w Katedrze Kryminalistyki Instytutu Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego w dniu 7 czerwca 2011 r.

Pracę należy traktować jako zbiór wiedzy dotyczącej charakterystyki wielkich turniejów sportowych oraz zagrożeń, które takie turnieje generują dla bezpieczeństwa publicznego (rozdział 1 części I). Następnie w książce ukazano sposób organizacji oraz wymagania legislacyjne dla takiego turnieju na przykładzie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które odbyły się w roku 2008 w Austrii i Szwajcarii w 2008 r. (rozdział 2 części I). Tematyka bieżącego stanu przygotowania infrastrukturalnego i legislacyjnego Polski do tej wielkiej imprezy została poruszona w rozdziałach 1 i 2 części II. To tutaj szczegółową analizą objęto aktualne przygotowanie infrastrukturalne (stan na grudzień 2010 r.) oraz legislacyjne (stan na listopad 2011 r.) Polski do tej jednej z największych imprez sportowych na świecie.

Rozdział 1 części III traktuje na temat kryminalistycznych możliwości zapobiegania przestępczości podczas Turnieju Finałowego, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczania konsekwencji działań chuliganów stadionowych, jako przewidywanego podstawowego rodzaju zagrożenia związanego z organizacją turnieju EURO.

Badania przeprowadzone podczas konferencji naukowych i branżowych (security) oraz wśród mieszkańców Warszawy miały na celu zaprezentowanie subiektywnych odczuć Polaków związanych z organizacją EURO 2012. To właśnie ostatnia, badawcza część pracy miała w zamyśle autora przesądzić o jej przeznaczeniu i ewentualnym wykorzystaniu. W momencie przekazania pracy właściwym służbom publicznym do rozpoczęcia turnieju EURO 2012 pozostało około roku. Wydaje się, że był to czas w zupełności wystarczający, ażeby właściwe służby mogły zapoznać się z wynikami badań społecznych oraz wprowadzić w życie ewentualne rekomendacje płynące z tych badań.

Rysunek 1. Struktura książki

Przygotowując niniejszą monografię, miałem na celu udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące bezpieczeństwa publicznego w związku z organizacją imprez masowych. Do najważniejszych z nich zaliczam następujące:

-

Czym jest bezpieczeństwo podczas międzynarodowych meczów piłki nożnej?

-

Czym jest Turniej Finałowy EURO?

-

Jaka jest skala oraz złożoność organizacji i zabezpieczenia tego typu imprezy?

-

Jakie są szczególne zagrożenia związane z Turniejem Finałowym EURO, z uwzględnieniem elementów kryminalistycznych?

-

Jak, na około półtora roku przed rozpoczęciem turnieju , Polska jest przygotowana do organizacji imprezy o tak zaawansowanym stopniu skomplikowania - zarówno pod względem infrastruktury, przepływu informacji, jak i uregulowań prawnych?

-

Jakie są szczególne zagrożenia, w opiniach Polaków, dotyczące Turnieju Finałowego EURO 2012?

Mam nadzieję na wykorzystanie wyników przeprowadzonych badań przez właściwe służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne podczas Turnieju Finałowego. W niniejszej, głównej części opracowania dokonałem analizy wyników dotyczących wszystkich pytań zawartych w ankietach. Prezentuję także część tabel korelacyjnych, które dotyczą opisywanych pytań. Wszystkie tabele korelacyjne, a więc także te, które nie zostały przeze mnie wykorzystane w tekście niniejszej książki, znajdują się w pierwotnej wersji mojej pracy doktorskiej oraz w przygotowanym do niej Aneksie.

W opracowaniu zawieram również sugestie własne, jak i propozycje uczestników badań ankietowych odnośnie do rozwiązań organizacyjno-legislacyjnych, które mogłyby zostać wdrożone przez właściwe służby odpowiedzialne za organizację i zabezpieczenie Turnieju Finałowego EURO 2012 w Polsce. W wybranych miejscach wskazuję także na konieczność uzupełnienia zapisów prawnych dotyczących tych obszarów, które nie zostały jeszcze uregulowane. Dotyczy to w szczególności przebiegu imprezy masowej. Mam też nadzieję na wykorzystanie osiągnięć nauki kryminalistyki w celu przeprowadzenia udanej imprezy EURO - tzn. takiej, gdzie tematyka bezpieczeństwa zostanie poruszona wyłącznie w ramach raportów podsumowujących, a większość uwagi poświęcona zostanie piłce nożnej i pozytywnym emocjom sportowym. Tylko impreza pozbawiona poważnych zagrożeń bezpieczeństwa publicznego pozwoli na zaprezentowanie Polski globalnej społeczności jako kraju życzliwego, nastawionego na turystów i rozwój, gdzie obszarem dialogu i wzajemnego szacunku może być futbol.

Marcin Sabat

Warszawa, listopad 2011 r.

Autor fragmentu:

CZĘŚĆI
ORGANIZACJA I ZABEZPIECZANIE NAJWIĘKSZYCH CYKLICZNYCH IMPREZ SPORTOWYCH NA ŚWIECIE

Rozdział1
GENEZA NAJWIĘKSZYCH IMPREZ SPORTOWYCH ŚWIATA ORAZ CHARAKTERYSTYKA I UJĘCIE STATYSTYCZNE WYSTĘPUJĄCYCH ZAGROŻEŃ

1.1."Chleba i igrzysk" - czyli krótka historia igrzysk olimpijskich

W Listach o wychowaniu estetycznym człowieka Friedrich Schiller napisał, że człowiek bawi się tylko wtedy, gdy jest w pełnym tego słowa znaczeniu człowiekiem i tylko wtedy jest w pełni człowiekiem, gdy się bawi . Wydaje się, że słowa te w pełni oddają znaczenie, jakie przez tysiąclecia było przypisywane przez człowieka igrzyskom olimpijskim oraz innym wielkim wydarzeniom sportowym.

Finałowy turniej piłkarski EURO 2012 to jedno z największych wydarzeń sportowych na świecie, razem z igrzyskami olimpijskimi oraz mistrzostwami świata w piłce nożnej zaliczane do tzw. wielkiej trójki sportowych imprez świata. Jest to jednocześnie wydarzenie o istotnym znaczeniu społeczno-gospodarczym dla państwa-organizatora turnieju. Historia pokazuje dynamiczny rozwój infrastruktury sportowej, turystycznej i transportowej praktycznie w każdym państwie, które turniej organizowało. Zależność ta była szczególnie widoczna w przypadku Portugalii - organizatora finałowego turnieju EURO 2004. To średnio zamożne...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX