Laskowska-Hulisz Agnieszka (red.), May Joanna (red.), Mrówczyński Marek (red.), Honeste Procedere. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Kazimierzowi Lubińskiemu

Monografie
Opublikowano: WKP 2018
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Honeste Procedere. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Kazimierzowi Lubińskiemu

Autorzy fragmentu:

O PROFESORZE KAZIMIERZU LUBIŃSKIM

Pan prof. zw. dr hab. Kazimierz Lubiński urodził się 13.01.1947 r. w Stężycy, w rodzinie nauczycielskiej. W 1964 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Kościerzynie, a w latach 1965–1969 studiował prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach odbył dwuletnią aplikację prokuratorską i przez rok jako asesor Prokuratury Powiatowej w Grudziądzu z sukcesami kierował działem przestrzegania prawa i spraw cywilnych. W tym okresie prowadził też na podstawie umowy zlecenia zajęcia ćwiczeniowe z postępowania cywilnego na stacjonarnych studiach prawniczych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostatecznie Profesor z dniem 1.06.1972 r. wybrał pracę tylko na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i od samego początku swojej aktywności akademickiej związany jest z Katedrą Postępowania Cywilnego tego Uniwersytetu. Nieustannie wzbogaca swoją wiedzę procesową, ale znajduje także czas na pasje pozanaukowe, zwłaszcza sportowe.

W 1975 r. Jubilat obronił pracę doktorską pt. „Postępowanie o ubezwłasnowolnienie”, za którą otrzymał nagrodę III stopnia Ministra Szkolnictwa Wyższego i Techniki. W latach 1977–1978 Pan Profesor odbył staż naukowy na Uniwersytecie w Zurychu, a w 1983 r. na Uniwersytecie w Padwie. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych uzyskał w 1986 r. Jego rozprawa habilitacyjna na temat „Istoty i charakteru prawnego działalności sądu w postępowaniu nieprocesowym” uzyskała II nagrodę w XXIX prestiżowym ogólnopolskim konkursie „Państwa i Prawa” na najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie. Praca ta jest pierwszą polską rozprawą habilitacyjną z dziedziny postępowania nieprocesowego, w której Profesor podejmuje wieloaspektową analizę istoty i charakteru prawnego działalności sądu w postępowaniu nieprocesowym z punktu widzenia funkcji państwa. Problematyka ta należy od dawna do najtrudniejszych i najbardziej spornych zagadnień nauki postępowania nieprocesowego.

W latach 1987–1988 szanowny Jubilat przebywał w charakterze visiting professor na Uniwersytecie w Münster. Prowadził też wykłady i seminaria na Uniwersytetach w: Erlangen, Zurychu, Rzymie, Mediolanie, Bari, Genui i Padwie. Ponadto uczestniczył aktywnie w licznych krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. W szczególności wyrazem wysokiego uznania międzynarodowego środowiska naukowego procesualistów dla osiągnięć Pana Profesora było powierzenie funkcji referenta generalnego na X Światowym Kongresie Prawa Procesowego w Taorminie w 1995 r., gdzie wygłosił raport na temat „Swoistości komparatystyki prawa procesowego” (Special Features of comparative procedural Law). Raport ten stanowił próbę określenia podstaw teoretycznych komparatystyki prawa procesowego. Profesor K. Lubiński był też referentem krajowym na XI Światowym Kongresie Prawa Procesowego „Prawo procesowe u progu nowego tysiąclecia” w Wiedniu w 1999 r., gdzie z kolei wygłosił referat na temat „Postępowanie cywilne bez granic: harmonizacja a unifikacja prawa procesowego” (Civil Litigation without Frontiers. Harmonisation and Unification of Procedural Law).

Poważne problemy zdrowotne Pana Profesora w latach 1986–1988 nie zniechęciły Go do pracy naukowej. Pomimo licznych przeciwności losu, konsekwentnie wzbogacał swój dorobek naukowy.

W 1990 r. Jubilat powołany został na stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2000 r. nadany mu został tytuł naukowy profesora nauk prawnych, a w 2003 r. został profesorem zwyczajnym.

Od 1987 r. Profesor K. Lubiński jest kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego i funkcję tę pełni w sposób wyjątkowo sprawny. Dba o to, aby wśród pracowników Katedry panowała atmosfera wzajemnej pomocy i życzliwości oraz szacunku dla jej historii oraz ludzi, którzy ją tworzyli. Stara się rozwijać w swoich uczniach pasje naukowe, a przede wszystkim pragnie ich zarazić swoją rzetelnością i odpowiedzialnością. W Katedrze z inicjatywy Pana Profesora wielokrotnie odbywały się dyskusje, seminaria naukowe, na których oprócz teoretyków prawa gościli także praktycy, w tym sędziowie czy komornicy sądowi. Pan Profesor w toku tych dyskusji był nie tylko ich moderatorem, krytykiem, ale przede wszystkim życzliwym nauczycielem, który chętnie dzielił się swoją wiedzą, doświadczeniem, podsuwał pomysły, wzbogacał argumentację i dbał o ich wysoki poziom merytoryczny. Te niejednokrotnie długie dyskusje prowadziły do przygotowania wielu cennych publikacji.

Z inicjatywy także Profesora doszło do powstania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1993 r. pierwszego w Polsce Podyplomowego Studium Prawa Handlowego. Profesor jest autorem programu tego Studium i od lat kieruje nim z sukcesami.

Ponadto Profesor przez wiele lat kierował Ośrodkiem Badawczym Komorników Sądowych oraz opracowywał programy i prowadził ogólnopolskie seminaria szkoleniowe dla komorników sądowych.

Profesor K. Lubiński pełnił też na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu wiele ważnych funkcji organizacyjnych, m.in. funkcję przewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli Akademickich Uniwersytetu w latach 2002–2008. W latach 1992–2010 pełnił funkcję Przewodniczącego Wydziału Nauk Prawnych Społecznych i Ekonomicznych Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Od 2009 r. Jubilat jest członkiem Zarządu Towarzystwa Naukowego Procesualistów Polskich. Aktywnie działa też w stowarzyszeniach naukowych takich jak: Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawa Procesowego w Brukseli (od 1997 r.), Stowarzyszenie Naukowe Międzynarodowego Prawa Procesowego w Monachium (od 1991 r.), Szwajcarskie Stowarzyszenie Instytutu Prawa Sądowego Postępowania Cywilnego (od 1977 r.).

Ponadto w latach 1994–1996 pełnił funkcję Redaktora Naukowego „Acta Universitatis Nicolai Copernici”. Od stycznia 2003 r. do maja 2009 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Kolegium Redakcyjnego „Przeglądu Prawa Egzekucyjnego”, a od czerwca 2009 r. do marca 2011 r. Redaktora Naczelnego „Przeglądu Prawa Egzekucyjnego”. Od 1989 r. do 2012 r. był członkiem Kolegium Redakcyjnego „Comparative Law Review”. W styczniu 2013 r. powierzono mu funkcję Redaktora Naczelnego tego czasopisma, którą pełnił do 2017 r. Zasługą Profesora jest reaktywowanie tego praktycznie „martwego” czasopisma po siedmiu latach jego nieobecności na rynku wydawniczym. Dzięki kontaktom naukowym Profesora do rady naukowej czasopisma weszło również wielu wybitnych przedstawicieli zagranicznej nauki prawa. Profesor dr hab. K. Lubiński jest również członkiem Rady Programowej „Polskiego Procesu Cywilnego”.

Szanowny Jubilat brał udział w pracach Komisji ds. Reformy Prawa Cywilnego (1987–1988), w pracach Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego (1998–2002) oraz w pracach Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach (2003–2005).

Bogaty i zróżnicowany dorobek naukowy prof. dr. hab. K. Lubińskiego obejmuje łącznie 186 prac, w tym m.in. pięć monografii, osiem studiów analitycznych, 52 artykuły w ogólnopolskich czasopismach prawniczych, 8 glos, 10 recenzji, 28 artykułów w czasopismach obcojęzycznych. Prace te poświęcone są różnym zagadnieniom nie tylko z zakresu postępowania cywilnego, ale także komparatystyki prawa oraz organizacji i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych. Szanowny Jubilat jest jednym z najwybitniejszych polskich procesualistów zajmujących się m.in. postępowaniem nieprocesowym oraz postępowaniem egzekucyjnym w sprawach cywilnych. Pod kierunkiem Pana Profesora jako redaktora naczelnego prowadzone są obecnie intensywne prace nad wydaniem dzieła Postępowanie nieprocesowe w ramach Systemu Prawa Procesowego Cywilnego, t. 4, o objętości 100 arkuszy wydawniczych (Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska).

Pan Profesor niezwykle aktywnie uczestniczy też w procesie dydaktycznym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prowadzi wykłady z komparatystyki prawa na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach doktoranckich, wykłady kursowe z postępowania cywilnego na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach prawniczych i administracyjnych, seminaria magisterskie na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach prawniczych i administracyjnych, wykłady na studiach podyplomowych (prawa handlowego, prawa zamówień publicznych, egzekucji administracyjnej).

Wykłady Profesora gromadzą od lat rzesze studentów, a prowadzone przez Jubilata seminaria z postępowania cywilnego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Profesor ma wyjątkowy dar ekspresyjnego mówienia w sposób prosty i zrozumiały dla studentów o najtrudniejszych problemach prawa postępowania cywilnego. Przygotowane pod kierunkiem Profesora prace magisterskie absolwentów zdobywają od lat nagrody w konkursach wydziałowych i ogólnopolskich na najlepsze prace magisterskie.

Jubilat był też pierwszym na Wydziale koordynatorem programu Tempus w latach 90., w ramach którego studenci prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu studiowali na uniwersytetach w Utrechcie, Paryżu, Regensburgu oraz Kordobie. Z kolei kontakty naukowe Profesora z profesorami z Instytutu Prawa Międzynarodowego Prywatnego i Procesowego Uniwersytetu w Bernie zaowocowały m.in. podjęciem przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wymiany studentów z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Bernie w ramach programu Erasmus, a kontakty naukowe z innymi ośrodkami uniwersyteckimi, jak np. Uniwersytetem w Hamburgu, umożliwiły współpracownikom Pana Profesora odbycie staży zagranicznych.

Profesor K. Lubiński wypromował do tej pory blisko 1000 magistrantów. Był promotorem w siedmiu przewodach doktorskich. Uczestniczył w charakterze recenzenta w sześciu przewodach habilitacyjnych oraz w trzech postępowaniach o nadanie tytułu profesora nauk prawnych. Poza tym jest promotorem w trzech otwartych przewodach doktorskich.

Na odrębną uwagę zasługuje bogata działalność naukowa i dydaktyczna Jubilata na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, gdzie od lat kieruje Zakładem Prawa Cywilnego Materialnego i Procesowego oraz prowadzi wykłady i seminaria z postępowania cywilnego na stacjonarnych studiach administracyjnych. Swoją aktywnością naukową i dydaktyczną wnosi nieoceniony wkład w rozwój Instytutu Prawa, Administracji i Zarządzania oraz całego Wydziału Administracji i Nauk Społecznych tego Uniwersytetu.

Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania Profesor K. Lubiński został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Bogaty życiorys Pana Profesora pokazuje, że należy On do grona osób, które potrafią łączyć z sukcesami pracę naukowo-dydaktyczną z aktywnością organizacyjną. Zawsze wzorowo, z dużym zaangażowaniem i odpowiedzialnością, wykonuje On wszystkie powierzone Mu obowiązki. Jego sumienność, dociekliwość oraz wielka pasja badawcza, jaką okazały się prawo postępowania cywilnego oraz komparatystyka tego prawa, zaowocowały wieloma ponadczasowymi publikacjami, których wartość merytoryczna jest nie do przecenienia.

Profesor K. Lubiński zawsze chętnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, tam, gdzie mógł, wspierał swoich uczniów i promował, pomagając im znaleźć swoje miejsce w świecie nauki.

Prywatnie szanowny Jubilat jest szczęśliwym mężem, ojcem trzech synów i dziadkiem siedmiorga wnucząt. Pomimo licznych obowiązków zawodowych zawsze znajdował czas dla najbliższych i dla swoich współpracowników. Pozostał też wiernym kibicem sportowym. Ponadto zawsze pielęgnował swoją pasję pływacką oraz zamiłowanie do sztuki.

Szanowny Panie Profesorze, gratulujemy pięknego Jubileuszu, podziwiamy Pańskie uzdolnienia i oddanie pracy naukowej, doceniamy wielki i cenny dorobek naukowy oraz dziękujemy za lata owocnej współpracy.

Toruń, wrzesień 2017 r.

Agnieszka Laskowska-Hulisz, Joanna May, Marek Mrówczyński

Autor fragmentu:

CZĘŚĆI
POSTĘPOWANIE ROZPOZNAWCZE W SPRAWACH CYWILNYCH

CHARAKTER PRAWNY ZARZUTU PRZEDAWNIENIA ORAZ ZRZECZENIA SIĘ ZARZUTU PRZEDAWNIENIA W PROCESIE CYWILNYM

1.Uwagi wprowadzające

1.1. W związku z wyborem tematu konieczne jest zgłoszenie kilku uwag wstępnych. Nie chodzi tu bynajmniej o całościową analizę problematyki przedawnienia, lecz o zwrócenie uwagi na te kwestie, które mogą mieć istotne znaczenie z punktu widzenia analizy natury prawnej zarzutu przedawnienia oraz zrzeczenia się zarzutu przedawnienia. Zarzut przedawnienia i zrzeczenie się zarzutu są to dwie odrębne czynności, które mogą być dokonane w trakcie toczącego się postępowania sądowego w sprawach cywilnych. Nie chodzi tu o każde postępowanie, lecz to, w którym mamy do czynienia ze sporem o prawo (a w szerszym ujęciu – ze sporem prawnym, gdzie zachodzi sprzeczność interesów stron stosunku prawnego w przedmiocie istnienia samego stosunku prawnego bądź treści i zakresu wynikających ze stosunku wzajemnych praw i obowiązków) . Krótko mówiąc, jest to w każdym wypadku proces cywilny. To on staje się obszarem działań poszczególnych stron, a w tym wypadku obszarem podejmowania określonych czynności (podnie...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX