Janczukowicz Krzysztof, Kodeks karny. Omówienie zmian wprowadzonych ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2015.396)

Monografie
Opublikowano: LEX/el. 2015
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Kodeks karny. Omówienie zmian wprowadzonych ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2015.396)

Autor fragmentu:

Wstęp

Niniejszy komentarz dotyczy zmian w kodeksie karnym, wprowadzonych ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 396). Zmiany te, pomijając drobne wyjątki, weszły w życie w dniu 1 lipca 2015 r. wraz ze zmianami kodeksu postępowania karnego i kodeksu karnego wykonawczego. Inicjatorem zmian był rząd, a ich celem, ujętym najogólniej – poprawa stanu wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Zmiany w kodeksie karnym dotyczą prawie wyłącznie systemu sankcji, jakimi operuje prawo karne. Zdecydowanie zwiększyć ma się rola kar nieizolacyjnych, to jest grzywny i przemodelowanej kary ograniczenia wolności, kosztem kary pozbawienia wolności, zbyt często orzekanej z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, przez co środek ten stracił swoje walory probacyjne. Zwiększyć ma się też rola sankcji dodatkowych, czyli środków karnych oraz wydzielonych z tej grupy środków kompensacyjnych i przepadku, a także środków zabezpieczających. Natomiast zawarte w omawianej nowelizacji zmiany zasad odpowiedzialności karnej można uznać za marginalne, ale z jednym wyjątkiem dotyczącym zbiegu przestępstw i jego konsekwencji – kary łącznej, gdzie zmiana jest głęboka.

Komentarz podzielony jest na 6 części, grupujących zagadnienia pokrewne i ułożonych w kolejności odpowiadającej randze zmian:

Kary

Środki probacyjne

Zbieg przestępstw i kara łączna

Środki zabezpieczające

Środki karne, przepadek i środki kompensacyjne

Pozostałe zmiany

W ramach każdej części występują rozdziały podane już w kolejności artykułowej. W tytułach rozdziałów, a w dwóch przypadkach – w tytułach części, podane są numery zmienianych artykułów.

Przepisy przejściowe omówione są przy instytucjach, których dotyczą, a więc zostały rozdzielone po odpowiednich częściach komentarza.

Ilekroć przywoływany jest numer artykułu bez wskazania ustawy, chodzi o przepis kodeksu karnego.

Ilekroć mowa jest o uzasadnieniu projektu, chodzi o uzasadnienie projektu rządowego, złożone wraz z projektem ustawy (druk sejmowy nr 2393).

Autor fragmentu:

Kary

Uwagi wstępne

Zmiana struktury orzekanych kar jest najważniejszym celem omawianej nowelizacji. Najpoważniejsze mankamenty, którym nowa regulacja ma dać kres, to zbyt wysoka liczba osób osadzonych w zakładach karnych oraz całkowita niewydolność systemu probacji. Wskaźnik prizonizacji jest w Polsce bardzo wysoki – 221 osób osadzonych na 100.000 mieszkańców, co plasuje Polskę na czele Unii Europejskiej. Warunkowe zawieszenie wykonania kary orzekane jest zbyt często, a wcale nie zmniejsza powrotności do przestępstwa i zbyt często kończy się zarządzeniem wykonania kary. Za rzadko natomiast orzekane są grzywna i kara ograniczenia wolności. Obecną strukturę orzekanych kar prezentuje poniższy wykres:

W uzupełnieniu tego obrazu można dodać jeszcze, że warunkowe umorzenie postępowania karnego stosowano wobec 6% ogółu osób osądzonych.

Kierunki pożądanych zmian są jasne:

zwiększenie roli kar wolnościowych (grzywny i kary ograniczenia wolności), co w połączeniu z nadzieją na efektywne stosowanie środków karnych,...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX