Grabowska Natalia, Sławek Juliusz, Krajowy Rejestr Zadłużonych

Monografie
Opublikowano: WKP 2024
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Autorzy fragmentu:

WSTĘP

Wprowadzenie Krajowego Rejestru Zadłużonych do polskiego systemu prawnego w 2021 r. zrewolucjonizowało sposób prowadzenia postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Jednocześnie pojawił się nowy rejestr informacji publicznych o podmiotach zadłużonych, zawierający szeroki zakres danych.

W ramach niniejszego poradnika praktycznego postaramy się przybliżyć zmiany, jakie zaszły w związku z wprowadzeniem KRZ oraz przedstawić rozwiązania problemów, które pojawiają się podczas użytkowania systemu. Informacje zawarte w poradniku są poparte praktyką autorów nabytą od początku działania KRZ w ramach pracy zarówno od strony doradców restrukturyzacyjnych, jak i od strony uczestników postępowań sądowych i ich reprezentantów.

Poradnik przeznaczony jest przede wszystkim dla użytkowników zewnętrznych, tj. osób, które potrzebują uzyskać informacje z KRZ, stron i uczestników postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych oraz ich pełnomocników. Użytkownicy wewnętrzni – doradcy restrukturyzacyjni czy też pracownicy sądów zapewne posiedli już wiedzę zawartą w niniejszej publikacji, jednak również i dla nich część informacji i porad może okazać się przydatna.

Tworząc poradnik, chcieliśmy przedstawić czytelnikom podstawowe informacje o KRZ oraz pokazać rozwiązania najczęściej pojawiąjących się problemów przy obsłudze KRZ i dokonywaniu czynności za jego pośrednictwem, w tym zarówno rozwiązania problemów technicznych związanych z obsługą systemu, jak i problemów merytorycznych związanych z interpretacją przepisów o systemie teleinformatycznym.

Niniejsza publikacja ma za zadanie odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące Krajowego Rejestru Zadłużonych, kluczowe z perspektywy użytkownika zewnętrznego tego systemu – ma służyć jako praktyczny przewodnik po systemie teleinformatycznym KRZ i w przystępny sposób opisać, co się w nim znajduje i jak z niego korzystać. Pierwsza część publikacji poświęcona została jednak zarysowaniu najważniejszych zagadnień teoretycznych związanych z powstaniem i funkcjonowaniem KRZ. Kolejno, omówiona zostanie historia powstania KRZ, w tym cel ustawodawcy we wprowadzeniu rejestru w ustawie z 6.12.2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1909 ze zm.). Zarysowane zostaną podstawy prawne stosowania KRZ w polskim porządku prawnym oraz zawartość systemu. Następnie omówione zostaną wybrane aspekty prowadzenia postępowania sądowego za pośrednictwem KRZ oraz obowiązek składania pism za pośrednictwem KRZ ze wskazaniem konsekwencji jego uchybienia.

Dalsza część poradnika jest nastawiona stricte na zaprezentowanie techniczno-praktycznych aspektów korzystania z KRZ, w tym omówienie wybranych czynności dokonywanych za pośrednictwem KRZ – zgłoszenia wierzytelności, głosowania nad układem i pozyskania wyciągu z listy wraz z klauzulą wykonalności. Czynności te omówiliśmy z uwagi na fakt, że dotyczą najszerszego grona użytkowników KRZ. Na końcu poradnika przedstawimy instrukcje czynności technicznych dokonywanych w systemie teleinformatycznym oraz przedstawimy najczęściej pojawiające się pytania i problemy związane z obsługą systemu.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że KRZ jako system teleinformatyczny ulega regularnym modyfikacjom, jest stale uzupełniany i modernizowany, tak aby ułatwić użytkownikom korzystanie z systemu. Porady praktyczne zawarte w niniejszym poradniku są aktualne na dzień jego sporządzenia, tj. 1.12.2023 r.

Autorzy fragmentu:

I.PODSTAWOWE INFORMACJE O KRZ

I.A.Wprowadzenie KRZ do polskiego systemu prawnego

Krajowy Rejestr Zadłużonych powstał na mocy ustawy z 6.12.2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1909 ze zm.). Ustawa implementuje rozporządzenieParlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 z 20.05.2015 r. w sprawie postępowania upadłościowego (Dz.Urz. UE L 141, s. 19). Motywacją prawodawcy unijnego we wprowadzeniu obowiązku prowadzenia rejestrów upadłości w państwach członkowskich było ułatwienie informowania wierzycieli i sądów o zdarzeniach związanych z ogłoszeniem upadłości oraz zapobieżenie wszczynania równoległych postępowań upadłościowych w sprawach dotyczących transgranicznej upadłości. Rozporządzenie przewiduje w przyszłości wzajemne połączenie krajowych rejestrów upadłości za pośrednictwem europejskiego portalu „e-Sprawiedliwość”. Zgodnie z założeniem rozporządzenia państwa członkowskie powinny móc ogłaszać odpowiednie informacje w kilku rejestrach. Aktualnie na stronie portalu można znaleźć informacje na temat rejestrów niewypłacalności i upadłości...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX