Cherka Maksymilian (red.), Gołaszewski Piotr (red.), Piecha Jacek (red.), Wierzbowski Marek (red.), Kryzys, stagnacja, renesans? Prawo administracyjne przyszłości. Księga jubileuszowa profesora dr hab. Jacka Jagielskiego

Monografie
Opublikowano: WKP 2021
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Kryzys, stagnacja, renesans? Prawo administracyjne przyszłości. Księga jubileuszowa profesora dr hab. Jacka Jagielskiego

Autor fragmentu:

ZAMIAST WSTĘPU

Z okazji pięknego jubileuszu Profesora Jacka Jagielskiego grono uczniów i przyjaciół Profesora składa Mu tradycyjną liber amicorum, gdzie każdy z 82 autorów dedykuje Mu własny utwór.

Choć przygotowanie księgi przypadło na trudny czas pandemii, odzew na zaproszenie do udziału w jej tworzeniu był olbrzymi ze strony wszystkich znaczących ośrodków naukowych – jest to niewątpliwie wyraz szacunku i uznania, jakimi cieszy się Profesor.

Profesor Jacek Jagielski należy do bardzo wąskiego kręgu najwybitniejszych polskich specjalistów zajmujących się prawem administracyjnym. Jest to bardzo obszerna i trudna dziedzina, którą zaczął się zajmować od chwili zatrudnienia Go na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 1975 r., co kontynuuje do dzisiaj. Jest autorem lub współautorem i redaktorem naukowym licznych publikacji z tej dziedziny, w tym mających wiele wydań: książki Kontrola państwowa i podręcznika Prawo administracyjne. Ponadto w Jego dorobku naukowym jest sto kilkadziesiąt innych publikacji naukowych, w tym kilka monografii i komentarzy. W działalności naukowej uwaga Profesora skupia się na problematyce ustrojowej oraz sytuacji osób fizycznych – w szczególności sytuacji cudzoziemców oraz kwestii obywatelstwa. W tych dziedzinach, podobnie jak w zakresie kontroli administracji, Jego prace mają charakter pionierski i są szeroko cytowane.

Profesor Jacek Jagielski jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego, kieruje Katedrą Prawa i Postępowania Administracyjnego UW, największą katedrą na Wydziale Prawa i Administracji UW – jest ona też pewnie największą w Polsce katedrą prawa i postępowania administracyjnego. Przed reformą, która zniosła instytuty na Uniwersytecie Warszawskim, przez wiele lat kierował Instytutem Nauk Prawno-Administracyjnych UW. Wykształcił liczne grono uczniów, z których kilkunastu otrzymało z jego rąk dyplomy doktorskie.

Profesor cieszy się wyjątkowym uznaniem w środowisku prawników administratywistów. Wyrazem tego jest częste powierzanie Mu funkcji recenzenta w licznych przewodach habilitacyjnych i profesorskich, a także postępowaniach prowadzących do nadania stopnia profesora.

Księga jubileuszowa jest też miejscem na pewne osobiste refleksje. Przyjaźnię się z Profesorem od kilkudziesięciu lat.

Nigdy nie konkurowaliśmy ze sobą, co zresztą nie jest trudne, jeżeli zajmujemy się tak obszerną dziedziną jak prawo administracyjne. Każdy miał swoje ulubione pole działalności naukowej. Rzadko spotyka się tak bezkonfliktowe osoby jak Profesor. Ma On liczne grono przyjaciół zarówno w kręgu profesorów wydziału, jak i poza nim. Zanim pandemia drastycznie ograniczyła kontakty towarzyskie, spotykaliśmy się, szczególnie latem, w Jego przepięknej rezydencji pod Ciechanowem. Jest tam zachwycający duży ogród, którego nie powstydziłoby się żadne arboretum, tyle tam egzotycznych drzew i innych nasadzeń. Takie otoczenie – mnie przynajmniej – trudno opuszczać i jechać do Warszawy, ale ewidentnie nie stanowi to problemu dla Profesora, obarczonego licznymi obowiązkami natury nie tylko akademickiej.

Składając tę księgę, życzę Profesorowi Jackowi Jagielskiemu w imieniu zespołu redakcyjnego oraz wszystkich autorów wielu lat dalszej aktywności naukowej i kolejnych sukcesów.

Marek Wierzbowski

CZĘŚĆI
OD PRZESZŁOŚCI KU PRZYSZŁOŚCI PRAWA ADMINISTRACYJNEGO. REFLEKSJE OGÓLNE

CO PRAWU ADMINISTRACYJNEMU MOŻE DAĆ HISTORIA PRAWA? UWAGI O PRZYMUSIE ADMINISTRACYJNYM W PRAWIE RZYMSKIM

1.PRAWO ADMINISTRACYJNE A KONSTYTUCJA

Od wielu dekad społeczność uniwersytecka w Polsce i za granicą czci jubileusze swoich znamienitych członków w postaci poświęconych im ksiąg jubileuszowych. Jako Festschrift dla Profesora Uniwersytetu w Giessen Johanna Michaela Franza Birnbauma Rudolf von Jhering opublikował swoje słynne studium Das Schuldmoment im römischen Privatrecht, w którym dowodził, że każda odpowiedzialność musi opierać się zawsze na zasadzie winy . Był to jeden z pierwszych europejskich Festschriftów. Uchodzi przy tym obecnie za dobry obyczaj nieobciążanie czcigodnej głowy jubilata grubym tomem zawierającym treści nie całkiem związane z jego dotychczasowymi badaniami, a nawet odległe od jego zainteresowań i planów badawczych.

Jednakże nie udało mi się niestety nigdy wyciągnąć Jubilata na jakieś, chociażby tylko luźne, wynurzenia o zagadnieniach przymusu administracyjnego. Odniosłem przy tym wrażenie, że Jego dystyngowana natura wzdraga się przed zgłębianiem tego typu brutalnych tematów. Za przykład pewnego,...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX