Gruza Ewa (red.), Sołtyszewski Ireneusz (red.), Medycyna sądowa dla prawników

Monografie
Opublikowano: WKP 2023
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Medycyna sądowa dla prawników

Autorzy fragmentu:

WSTĘP

Medycyna sądowa jest nauką stosowaną, a jej celem jest wykorzystanie wiedzy medycznej w postępowaniach procesowych prowadzonych przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości. Trudno jest wyobrazić sobie współczesne postępowania karne, cywilne czy rodzinne bez udziału medyków sądowych. To oni swoją wiedzą wspierają prokuratorów i sądy w dążeniu do wykrycia prawdy materialnej i wydania sprawiedliwego wyroku.

W zakres medycyny sądowej wchodzi wiele zagadnień, od ustalenia czasu zgonu, przyczyn śmierci, mechanizmu jej zadania, przez wskazywanie cech świadczących o zabójstwie, samobójstwie, nieszczęśliwym przypadku czy zgonie naturalnym. To także badanie osób żywych, ofiar wypadków, przemocy, błędów medycznych. Zadaniem lekarzy medycyny sądowej jest ocena doznanych obrażeń i ich następstw, rodzajów narzędzi, którymi zostały zadane obrażenia czy ich skutków. W zakres pracy medyków sądowych wchodzi badanie dowodów rzeczowych, wykonywanie ekspertyz z zakresu np. genetyki sądowej.

Z inicjatywą napisania podręcznika medycyny sądowej, który byłby adresowany do przedstawicieli zawodów prawniczych, wystąpiło Wydawnictwo Wolters Kluwer. Aktualnie nie ma bowiem na rynku książki, która w przystępny sposób przedstawia kluczowe kwestie z obszaru medycyny sądowej przydatne w praktyce zawodowej prokuratorom, aplikantom oraz funkcjonariuszom Policji. Autorzy monografii mają także nadzieję, że może ona stanowić cenny materiał dydaktyczny zarówno do prowadzenia zajęć akademickich na wydziałach prawa i administracji, jak również dla wszystkich osób, które interesują się problematyką medyczno-sądową.

Medycyna jako całość rozwija się bardzo dynamicznie, wkraczają nowe metody badań, wykorzystuje się osiągnięcia technologiczne, co powoduje stałe i bardzo istotnie poszerzające się możliwości badawcze. Nie sposób ich wszystkich opisać. Dlatego dokonaliśmy autorskiego wyboru zagadnień poruszanych w niniejszym opracowaniu. Kierowaliśmy się doświadczeniami biegłych z zakresu medycyny sądowej, toksykologii i genetyki, praktyką opiniodawczą, a także konsultowaliśmy zakres opisywanych zagadnień z praktykującymi prawnikami, zdobywając informacje, co dla nich będzie najważniejsze i najbardziej użyteczne. Materiał fotograficzny wykorzystany w monografii, pochodzący z archiwum Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pozwoli na wzbogacenie treści zawartej w tej publikacji. Efektem tego jest oddawana w ręce Czytelników Medycyna sądowa dla prawników.

Autor fragmentu:

RozdziałI
TANATOLOGIA SĄDOWO-LEKARSKA

1.Uwagi wprowadzające

Śmierć jest zjawiskiem nierozłącznym z narodzinami i życiem, jednak zawsze wywołuje wstrząs dla rodziny, bliskich czy otoczenia. Często pojawiają się wątpliwości odnośnie do przyczyny, mechanizmu oraz czasu zgonu – istotne nie tylko dla osób bliskich, lecz także dla przedstawicieli organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Postrzeganie śmierci jest odmienne w różnych kulturach, jednak zawsze wymaga szczególnego zainteresowania ze strony żyjących. Zjawiska towarzyszące śmierci i umieraniu pozostają w zainteresowaniu nauk biologicznych i medycznych, a wiedza i ustalenia możliwe do dokonania na tym polu stanowią ważne źródło informacji dla policjantów i prawników, zainteresowanych wyjaśnieniem wszelkich okoliczności towarzyszących zgonom.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX