Radomyski Mateusz, Najem i wynajem nieruchomości komercyjnych. Praktyczny przewodnik

Monografie
Opublikowano: WKP 2023
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Najem i wynajem nieruchomości komercyjnych. Praktyczny przewodnik

Autor fragmentu:

PRZEDMOWA

Bez wątpienia proces transformacji ustrojowej i bezprecedensowy rozwój polskiej gospodarki w ciągu ostatnich 30 lat objął wszystkie jej gałęzie, w tym sektor nieruchomości komercyjnych. Działające na rynku firmy doradcze wskazują w swoich opracowaniach, że polski rynek biurowy na zakończenie pierwszego kwartału 2023 r. dysponował ponad 12 mln m2 powierzchni, a całkowita nowoczesna powierzchnia handlowa wyniosła prawie 16 mln m2. Co więcej, wzrost zainteresowania rynkiem biurowym i powierzchnią handlową nie skupia się obecnie jedynie na Warszawie i największych aglomeracjach, lecz obejmuje także mniejsze miasta o populacji poniżej 100 tys. mieszkańców. Wydaje się zatem, że zasób powierzchni biurowej i handlowej w Polsce będzie w kolejnych latach wzrastał, a Polska stała się atrakcyjnym rynkiem dla deweloperów i inwestorów aktywnych w sektorze nieruchomości komercyjnych.

Celem niniejszej publikacji jest podjęcie próby możliwie praktycznej i kompleksowej analizy zagadnień prawnych związanych z umowami najmu komercyjnego, w odniesieniu do najczęściej pojawiających się wątpliwości i zagadnień – zarówno po stronie najemcy, jak i wynajmującego. Z uwagi na to, że problematyka najmu komercyjnego nie została kompleksowo uregulowana w przepisach prawa, a w praktyce wiele postanowień umownych jest opartych na swobodzie kontraktowania pomiędzy wynajmującym a najemcą, poszczególne zagadnienia, które podejmuję w publikacji, nie zawsze znajdują odzwierciedlenie wprost w obowiązujących przepisach prawa czy linii orzeczniczej sądów, lecz często wynikają z ukształtowanej i przyjętej praktyki rynkowej. W konsekwencji, w każdym z rozdziałów podjąłem próbę wskazania na konkretne rozwiązania dotyczące poszczególnych postanowień umownych i zagadnień prawnych, które mogą leżeć w interesie wynajmującego bądź najemcy; tam, gdzie było to możliwe, odwołałem się także do ewentualnych wariantów kompromisowych, uwzględniających interes obu stron umowy.

Publikacja nie jest adresowana wyłącznie do praktyków prawa, lecz także do osób zajmujących się zawodowo najmem nieruchomości komercyjnych, takich jak leasing managerowie, zarządcy nieruchomości, pośrednicy nieruchomości, a także do samych najemców i wynajmujących, jako podmiotów aktywnych na rynku.

Dołożyłem starań, aby tam, gdzie było to możliwe, tekst w możliwie ograniczony sposób odnosił się do rozważań teoretycznoprawnych – na rzecz praktycznych aspektów najmu komercyjnego.

Autor fragmentu:

Rozdział1
LIST INTENCYJNY, UMOWA PRZEDWSTĘPNA, UMOWA ZAWARTA POD WARUNKIEM

1.1.Przyczyny gospodarcze zawierania listów intencyjnych na rynku najmu komercyjnego

Negocjacje umów najmu komercyjnego są co do zasady długotrwałym i złożonym procesem, mogącym angażować licznych doradców prawnych, biznesowych i finansowych, zarówno po stronie najemcy, jak i wynajmującego. Sam proces negocjacji, a następnie zawarcia umowy najmu bardzo często poprzedza podpisanie przez strony tzw. listu intencyjnego . Dokument ten zawiera podstawowe założenia stron odnoszące się do współpracy w zakresie negocjacji umowy najmu i co do zasady stanowi punkt wyjścia do dalszych rozmów i pertraktacji biznesowych.

Celem podpisania listu intencyjnego jest zatem przede wszystkim usprawnienie procesu negocjacyjnego umowy, uwypuklenie istotnych postulatów gospodarczych stron i przełożenie ich na język prawa, określenie ogólnych ram warunków prowadzenia negocjacji, zasad ewentualnej współpracy pomiędzy stronami w przyszłości oraz intencji biznesowych stron. List intencyjny może stanowić także niekiedy podsumowanie dotychczasowych negocjacji odnoszących się do kluczowych...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX