Sokólska Katarzyna, Natychmiastowa wykonalność orzeczeń co do istoty sprawy w procesie cywilnym

Monografie
Opublikowano: WKP 2023
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Natychmiastowa wykonalność orzeczeń co do istoty sprawy w procesie cywilnym

Autor fragmentu:

Wstęp

Natychmiastowa wykonalność orzeczeń co do istoty sprawy w procesie cywilnym jest wyjątkiem od zasady, zgodnie z którą wykonaniu podlegają tylko prawomocne orzeczenia merytoryczne. Ustawodawca dopuszcza w pewnych sytuacjach możliwość pełnego zaspokojenia wierzyciela na podstawie natychmiast wykonalnego orzeczenia, licząc się z brakiem stabilności takiego orzeczenia i możliwością wystąpienia negatywnych skutków wykonania wadliwego nieprawomocnego orzeczenia. Orzeczenie sądu podlegające natychmiastowemu wykonaniu stanowi tytuł egzekucyjny, który po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności jest tytułem wykonawczym i podstawą egzekucji.

Natychmiastowa wykonalność orzeczeń co do istoty sprawy w procesie cywilnym pełni doniosłe funkcje we współczesnym obrocie prawnym. W ujęciu ogólnym umożliwia powodowi niezwłoczne wykonanie wyroku lub nakazu zapłaty, a tym samym zaspokojenie dochodzonego roszczenia przed uprawomocnieniem się orzeczenia. Jednocześnie sprzyja usprawnieniu postępowania i przeciwdziałaniu jego przewlekania przez pozwanego. Jest zatem instrumentem, który realizuje postulat szybkości i efektywności procesu cywilnego, co ma szczególnie istotne znaczenie w kontekście negatywnego zjawiska przewlekłości postępowań sądowych.

Natychmiastową wykonalność orzeczeń co do istoty sprawy wprowadzono po raz pierwszy w Kodeksie postępowania cywilnego z 29.11.1930 r. Od tamtej pory instytucja ta była przedmiotem licznych wypowiedzi Sądu Najwyższego i przedstawicieli doktryny. Zagadnienie natychmiastowej wykonalności wyroków zostało opracowane w monografii Henryka Mądrzaka Natychmiastowa wykonalność wyroków w procesie cywilnym PRL z 1965 r. Praca ta bazowała jednak na przepisach dawnego Kodeksu postępowania cywilnego i zasygnalizowano w niej jedynie zmiany przewidziane w projekcie Kodeksu postępowania cywilnego z 1964 r. Problemy związane z natychmiastową wykonalnością orzeczeń w postępowaniu cywilnym zostały poddane analizie również w monografii Józefa Jagieły Tymczasowa ochrona prawna w postępowaniu cywilnym, Warszawa 2007. O zagadnieniu restytucji, powiązanym ściśle z problematyką natychmiastowej wykonalności orzeczeń w postępowaniu cywilnym, traktuje szeroko monografia Andrzeja Jakubeckiego Restitutio in integrum w sądowym postępowaniu cywilnym (art. 338 § 1, 415 i 422 § 1 k.p.c.), Lublin 1993. W 2020 r. został wydany reprint tej monografii, oparty nie na pierwotnym wydaniu książkowym, ale na pełnej treści rozprawy doktorskiej A. Jakubeckiego. Do tej pory nie zostało jednak opublikowane opracowanie, w którym natychmiastowa wykonalność orzeczeń co do istoty sprawy w cywilnym postępowaniu procesowym, tj. wyroków i nakazów zapłaty, zostałaby ujęta w sposób kompleksowy.

W niniejszej publikacji podjęto próbę całościowej analizy i oceny regulacji natychmiastowej wykonalności orzeczeń co do istoty sprawy w procesie cywilnym, tj. wyroków zaopatrzonych w rygor natychmiastowej wykonalności i natychmiast wykonalnych z mocy prawa nakazów zapłaty wydanych w postępowaniu nakazowym na podstawie weksla lub czeku. Za podstawowe cele niniejszego opracowania uznano zdefiniowanie pojęcia wykonalności i natychmiastowej wykonalności orzeczenia sądu oraz określenie, jakim orzeczeniom co do istoty sprawy należy przypisać tę cechę, analizę funkcji tej instytucji z uwzględnieniem aspektu konstytucyjnego, prawa do rzetelnego procesu sądowego oraz regulacji pokrewnych, takich jak postępowanie zabezpieczające i materialnoprawne zabezpieczenia wierzytelności, a także rozważenie okoliczności decydujących o powstaniu, zawieszeniu i wygaśnięciu natychmiastowej wykonalności orzeczenia z mocy ustawy oraz na skutek nadania rygoru natychmiastowej wykonalności. Za istotne uznano również analizę i ocenę charakteru i przebiegu postępowania w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności oraz charakteru i przebiegu postępowania restytucyjnego, inicjowanego złożeniem wniosku o zwrot świadczenia spełnionego lub wyegzekwowanego świadczenia lub przywrócenie stanu poprzedniego w związku z wykonaniem nieprawomocnego wykonalnego orzeczenia. Każde z tych zagadnień wymagało zbadania, na ile przyjęte w Kodeksie postępowania cywilnego rozwiązania realizują stawiane przed nimi cele i odpowiadają wymaganiom współczesnego obrotu prawnego.

Systematyka rozważań została dostosowana do celów publikacji. Całość opracowania została podzielona na sześć rozdziałów. Dwa pierwsze mają charakter wprowadzający do właściwej analizy natychmiastowej wykonalności wyroków i nakazów zapłaty przedstawionej w rozdziałach III, IV i V. Rozdział VI, stanowiący poniekąd samodzielną i wyodrębnioną część publikacji, dotyczy problematyki likwidacji skutków wykonania wadliwego natychmiast wykonalnego orzeczenia, czyli postępowania restytucyjnego na tle art. 338 § 1 k.p.c.

W rozdziale I scharakteryzowano wyrok i nakaz zapłaty na tle innych orzeczeń w procesie cywilnym oraz dokonano podziału orzeczeń ze względu na przedmiot rozstrzygnięcia na rozstrzygające co do istoty sprawy oraz te, które jej nie rozstrzygają. W dalszej kolejności analizie poddano orzeczenia merytoryczne, uwzględniając kryterium postaci orzeczenia, sposobu odniesienia się do żądania, rodzaju poszukiwanej ochrony prawnej oraz skutków prawnych rozstrzygnięcia. Za kluczowe uznano zdefiniowanie pojęcia wykonalności orzeczenia i wyjaśnienie, którym spośród orzeczeń merytorycznych można przypisać tę cechę.

Rozdział II zawiera rozważania na temat pojęcia, funkcji i celu natychmiastowej wykonalności orzeczeń co do istoty sprawy w procesie cywilnym z perspektywy funkcji i celu procesu cywilnego w ogólności. W pierwszej kolejności zdefiniowano natychmiastową wykonalność orzeczeń co do istoty sprawy w procesie cywilnym, a następnie wyjaśniono charakter ochrony prawnej realizowanej przez tę instytucję, w kontekście ochrony tymczasowej i definitywnej. W tym rozdziale dokonano oceny natychmiastowej wykonalności orzeczeń w aspekcie konstytucyjnym z perspektywy konstytucyjnego prawa do sądu oraz zasady równości stron. W dalszej części omówiono funkcję natychmiastowej wykonalności orzeczeń w ujęciu ogólnym i szczegółowym. Ostatnia część rozdziału II została poświęcona porównaniu natychmiastowej wykonalności orzeczeń z instytucjami pokrewnymi, zarówno w płaszczyźnie prawa procesowego, jak i prawa materialnego.

Rozdziały III, IV i V zostały poświęcone szczegółowej analizie natychmiastowej wykonalności orzeczeń merytorycznych w procesie cywilnym.

W rozdziale III scharakteryzowano natychmiastową wykonalność z mocy ustawy. Omówiono źródła natychmiastowej wykonalności z mocy prawa związanej z nakazem zapłaty wydanym na podstawie weksla lub czeku. Przedstawiono również problemy pojawiające się na tle kwalifikacji sprawy do rozpoznania w postępowaniu nakazowym i konsekwencje prawne błędnej kwalifikacji. Omówiono przesłanki wydania natychmiast wykonalnego nakazu zapłaty, zakres kognicji sądu w pierwszej fazie postępowania nakazowego opartego na wekslu lub czeku oraz moment powstania natychmiastowej wykonalności nakazu zapłaty. Wyjaśniono także relację, w jakiej pozostają przepisy o natychmiastowej wykonalności z mocy prawa w stosunku do regulacji prawnych dotyczących rygoru natychmiastowej wykonalności w zakresie jego zabezpieczenia oraz wyłączeń przedmiotowych i podmiotowych. Kolejna część rozdziału III została poświęcona zagadnieniu wstrzymania wykonania natychmiast wykonalnego nakazu zapłaty z uwzględnieniem momentu złożenia wniosku, przesłanek wstrzymania wykonania nakazu zapłaty, zaskarżalności postanowienia w tym przedmiocie oraz wpływu wstrzymania wykonania nakazu zapłaty na postępowanie egzekucyjne. W końcowym fragmencie rozdziału III zwrócono uwagę na problem zbiegu tytułu egzekucyjnego z tytułem zabezpieczenia.

W rozdziale IV scharakteryzowano poszczególne podstawy nadania wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności. Wyszczególniono podstawy, które skutkują obligatoryjnym nadaniem wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności z urzędu, fakultatywnym nadaniem wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności z urzędu oraz nadaniem rygoru natychmiastowej wykonalności na wniosek powoda. Kolejna część rozdziału IV została poświęcona problematyce zbiegu podstaw prawnych nadania wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności z uwzględnieniem charakteru tego zbiegu, wyjaśnienia, kiedy ten zbieg może wystąpić, a w jakich przypadkach nie będzie możliwy oraz omówienia wpływu zbiegu na kwestię zaskarżenia orzeczenia o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności. W rozdziale tym omówiono również problematykę zabezpieczenia jako warunku rygoru natychmiastowej wykonalności, w szczególności funkcję, przesłanki i możliwe sposoby zabezpieczenia rygoru oraz skutki braku złożenia orzeczonego zabezpieczenia przez powoda.

W rozdziale V przedstawiono w sposób kompleksowy zagadnienia związane z postępowaniem w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności. Punktem wyjścia tych rozważań była analiza wszczęcia postępowania i relacji, w jakiej pozostaje ono do postępowania rozpoznawczego. W dalszej kolejności analizie poddano zagadnienia związane z orzekaniem w przedmiocie rygoru natychmiastowej wykonalności, związane z właściwością i składem sądu, postacią orzeczenia i sposobem jego zaskarżenia. Omówiono także czasowy aspekt natychmiastowej wykonalności, w tym moment początkowy obowiązywania rygoru natychmiastowej wykonalności oraz chwilę jego wygaśnięcia.

Rozdział VI poświęcono zagadnieniom związanym z postępowaniem restytucyjnym toczącym się na podstawie art. 338 § 1 k.p.c. w związku z uchyleniem lub zmianą natychmiast wykonalnego orzeczenia. W pierwszej kolejności podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie o podstawę materialnoprawną roszczenia restytucyjnego dochodzonego na podstawie art. 338 § 1 k.p.c. Następnie omówiono przebieg postępowania wszczętego wnioskiem restytucyjnym. Rozważania te dotyczyły charakteru wniosku restytucyjnego, jego wymagań formalnych, terminu wystąpienia z wnioskiem, sądu właściwego do jego rozpoznania i skutków złożenia wniosku restytucyjnego. Osobne uwagi poświęcono stronom postępowania restytucyjnego i orzekaniu w przedmiocie roszczenia restytucyjnego.

Publikacja stanowi próbę omówienia wszystkich kodeksowych unormowań, które dotyczą rygoru natychmiastowej wykonalności i natychmiastowej wykonalności nakazu zapłaty z mocy ustawy. W niezbędnym zakresie przedstawiono także uwagi historyczne i teoretyczne oraz zestawienie dotychczasowych wypowiedzi Sądu Najwyższego i przedstawicieli doktryny na podjęte tematy. Rozważania te stanowiły podstawę do próby oceny obowiązujących przepisów, a także zajęcia stanowiska co do kierunku proponowanych zmian.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przewidziana ustawą z 9.03.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 2650; oczekuje na publikację w Dz.U.) nie wpływa w istotny sposób na regulacje dotyczące natychmiastowej wykonalności orzeczeń co do istoty sprawy w procesie cywilnym. Projektowana zmiana art. 333 § 2 k.p.c. została zasygnalizowana w niniejszym opracowaniu.

W książce pominięto problematykę natychmiastowej wykonalności postanowień, które nie mają charakteru orzeczeń merytorycznych. Natychmiastowa wykonalność pełni odmienną funkcję w przypadku orzeczeń co do istoty sprawy i tych, które nie mają takiego charakteru. Te pierwsze rozstrzygają o materialnoprawnym stosunku cywilnoprawnym (wyjątkowo o stosunku procesowym, np. wyrok pozbawiający wykonalności tytuł wykonawczy). Z kolei postanowienia, które nie dotyczą meritum, to orzeczenia, których funkcją jest zapewnienie prawidłowego i sprawnego toku postępowania. Rozstrzygają one spór pod względem formalnym i kwestie wpadkowe w toku procesu. Ponadto tylko nieliczne z nich wyposażone są w atrybut wykonalności w rozumieniu zdatności do przymusowego wykonania w drodze egzekucji. Mając na uwadze odmienne funkcje orzeczeń co do istoty sprawy, jak i tych, które jej nie rozstrzygają, ustawodawca wprowadził odmienne reguły natychmiastowej wykonalności tych orzeczeń. Postanowienia, które nie mają charakteru merytorycznego rozstrzygnięcia, są natychmiast wykonalne i natychmiast skuteczne z mocy prawa. Orzeczenia merytoryczne są co do zasady wykonalne po uprawomocnieniu. Dokonanie spójnej analizy i oceny natychmiastowej wykonalności orzeczeń co do istoty sprawy oraz postanowień rozstrzygających kwestie formalne w postępowaniu cywilnym byłoby trudne, a na pewnych płaszczyznach wręcz niemożliwe.

Z rozważań wyłączono również zagadnienia związane z natychmiastową wykonalnością orzeczeń co do istoty sprawy w postępowaniu nieprocesowym. Natychmiastowa wykonalność orzeczeń merytorycznych w procesie cywilnym stanowi wyjątek od zasady, zgodnie z którą wykonaniu podlegają orzeczenia prawomocne. W postępowaniu nieprocesowym postanowienia orzekające co do istoty sprawy stają się skuteczne, a jeżeli wymagają wykonania – także wykonalne, po uprawomocnieniu, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej. Jako przykład takiej szczególnej regulacji można wskazać przepisy dotyczące postanowień sądu opiekuńczego, które są skuteczne i wykonalne z chwilą ogłoszenia, a gdy ogłoszenia nie było, z chwilą ich wydania. Ponadto, natychmiastowa wykonalność orzeczeń co do istoty sprawy w postępowaniu procesowym dotyczy wyłącznie orzeczeń zdatnych do wykonania w drodze egzekucji, podczas gdy w postępowaniu nieprocesowym cecha wykonalności wiąże się również z orzeczeniami, które nie podlegają wykonaniu egzekucyjnemu. Z tych względów spójna analiza i ocena natychmiastowej wykonalności orzeczeń co do istoty sprawy w postępowaniu procesowym i nieprocesowym byłaby obiektywnie utrudniona. Konstrukcyjnie zbliżone powody zaważyły o wyłączeniu z rozważań problematyki wyroków wydawanych w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń, unormowanym rozporządzeniem (WE) nr 861/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11.07.2007 r. ustanawiającym europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń oraz europejskich nakazów zapłaty, wydawanych w europejskim postępowaniu nakazowym, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 12.12.2006 r. ustanawiającym postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty . Problematyka europejskiego prawa procesowego cywilnego ma ze wszech miar szczególny charakter, wymagający odrębnej analizy; ponadto, w świetle miarodajnych przepisów rozporządzenia nr 1896/2006 wykonalność europejskiego nakazu zapłaty nie może powstać przed uprawomocnieniem się tego orzeczenia.

Z natychmiastową wykonalnością orzeczeń związane jest niewątpliwie zagadnienie odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wykonaniem nieprawomocnego natychmiast wykonalnego orzeczenia. W art. 338 § 2 k.p.c. wyraźnie zaznaczono, że orzekanie o restytucji na podstawie art. 338 § 1 k.p.c. nie wyłącza możliwości dochodzenia w osobnym procesie naprawienia szkody poniesionej wskutek wykonania wyroku. Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wykonaniem nieprawomocnego orzeczenia jest jednak zagadnieniem ściśle materialnoprawnym, podczas gdy przedmiotem niniejszego opracowania są kwestie procesowe związane z natychmiastową wykonalnością orzeczeń. Zagadnienie odpowiedzialności za szkodę powstałą na skutek wykonania nieprawomocnego orzeczenia należy ponadto do wyjątkowo złożonych. Z tych względów wymaga ono odrębnego opracowania i pozostało poza zakresem tej publikacji.

W tym miejscu chciałabym podziękować prof. dr. hab. Pawłowi Grzegorczykowi za wsparcie i pomoc okazane na każdym etapie przygotowywania rozprawy oraz złożyć podziękowania recenzentom dr hab. Katarzynie Gajdzie-Roszczynialskiej i dr. hab. Marcinowi Dziurdzie za życzliwe przyjęcie pracy i cenne uwagi, które przyczyniły się do ostatecznego kształtu niniejszej publikacji.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Wykonalność orzeczeń merytorycznych w procesie cywilnym – ogólna charakterystyka

1.Wprowadzenie

Klasyfikacja orzeczeń oraz analiza cech orzeczenia stanowi wstęp do dalszych rozdziałów publikacji. Dla rozważań dotyczących natychmiastowej wykonalności orzeczeń merytorycznych w procesie cywilnym istotna jest charakterystyka orzeczeń rozstrzygających co do istoty sprawy. Kwestią kluczową na tym etapie pozostaje zdefiniowanie pojęcia wykonalności orzeczenia oraz wyjaśnienie, którym spośród orzeczeń merytorycznych można przypisać tę cechę. Istotne jest także zbadanie relacji zachodzących między wykonalnością a pozostałymi atrybutami orzeczenia w postaci prawomocności i skuteczności. Kolejne zagadnienie wiąże się z problematyką granic czasowych wykonalności, jej powstania i wygaśnięcia. Te wstępne kwestie mają doniosłe znaczenie dla rozważań dotyczących właściwego przedmiotu publikacji, czyli natychmiastowej wykonalności orzeczeń rozstrzygających co do istoty sprawy w cywilnym postępowaniu procesowym.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX