Białecki Marcin (red.), Kotas-Turoboyska Sławomira (red.), Manikowski Filip (red.), Szczepanowska Elżbieta (red.), Nowelizacja postępowania cywilnego. Wpływ zmian na praktykę sądową

Monografie
Opublikowano: WKP 2021
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Nowelizacja postępowania cywilnego. Wpływ zmian na praktykę sądową

Autorzy fragmentu:

Wstęp

Przedmiotem rozważań przekazywanej w ręce Czytelnika monografii „Nowelizacja postępowania cywilnego. Wpływ zmian na praktykę sądową” jest analiza roli i pozycji sądu w sprawach cywilnych po licznych nowelizacjach procedury cywilnej przeprowadzonych w latach 2019–2020. Mając na uwadze ich niezwykle szeroki zakres, Autorzy uznali za niezbędne przeprowadzenie debaty na temat aktualnego i pożądanego kształtu postępowań sądowych w polskiej procedurze cywilnej.

Tematem wiodącym przygotowanego opracowania jest niewątpliwie wciąż aktualne i budzące wiele kontrowersji zagadnienie tzw. dużej nowelizacji procedury cywilnej, przeprowadzonej ustawą z 4.07.2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw . Autorzy wskazują na wady i zalety wprowadzonych przez ustawodawcę rozwiązań, mając przy tym na uwadze trudności, jakie w związku z dokonanymi zmianami pojawiają się w praktyce. Analizie poddano wpływ nowych regulacji na szeroko rozumiane funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a także wątpliwości, jakie pojawiają się wśród stron i uczestników postępowań w przypadku podejmowanych prób właściwego stosowania znowelizowanych przepisów. W związku z tym omówiono zagadnienia związane z szeroko rozumianym postępowaniem dowodowym, procesem orzekania oraz postępowaniami odwoławczymi, ale również odniesiono się do kwestii dotyczących nowowprowadzonych instytucji takich jak powództwo oczywiście bezzasadne, wprowadzonych ponownie postępowań odrębnych (postępowanie w sprawach gospodarczych) czy też jednej z najbardziej kontrowersyjnych regulacji, tj. zmodyfikowanej procedury doręczeń w postępowaniu cywilnym.

Wspólnym wnioskiem wybijającym się na pierwszy plan przeprowadzonych rozważań i konkluzją popieraną także przez Redaktorów niniejszej monografii jest postulat zaprzestania dokonywania kolejnych nowelizacji procedury cywilnej i umożliwienia praktykom prawa wdrożenia w życie już wprowadzonych zmian. Liczne modyfikacje regulacji obowiązującego Kodeksu postępowania cywilnego przybliżają nas bowiem nieuchronnie do momentu, w którym ustawa przestanie być funkcjonalna i nieodwracalna okaże się konieczność opracowania całkowicie nowej kodyfikacji.

Autor fragmentu:

Rola sądu państwowego w stosunku do sądu polubownego w sprawach cywilnych

1.Uwagi wstępne

Relacje między sądem państwowym a sądem polubownym tworzą skomplikowane zależności. Intensywnemu rozwojowi wymiany i współpracy gospodarczej w Europie, zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej, towarzyszy rosnąca liczba problemów związanych z rozstrzyganiem konfliktów i sporów związanych ze współpracą podmiotów gospodarczych z różnych państw. W praktyce obrotu gospodarczego sądownictwo polubowne jest rozpowszechnionym sposobem rozstrzygania sporów handlowych w Europie, a podmiotami, które decydują się na rozpoznawanie sporów w ramach arbitrażu, są przede wszystkim przedsiębiorcy. Często duże podmioty gospodarcze z różnych państw współpracujące ze sobą godzą się rozstrzygać spory dotyczące danej umowy, nie odwołując się w pierwszej kolejności do sądów państwowych konkretnego państwa europejskiego, a przekazując spór do rozpoznania danemu sądowi polubownemu. W praktyce procesu cywilnego przez sąd polubowny (arbitrażowy) należy rozumieć sąd inny niż sąd państwowy (powszechny),...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX