Gil Izabella, Marszałkowska-Krześ Elwira, Postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych wraz z wzorami

Monografie
Opublikowano: WKP 2021
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych wraz z wzorami

Autorzy fragmentu:

WSTĘP

W ramach opracowania omówione zostało postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych, które zostało wprowadzone na mocy przepisów ustawy z 4.07.2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw . Przedmiotowa ustawa uchyliła jednocześnie regulacje zawarte w ustawie z 24.05.1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych. Należy zauważyć, że przed wejściem w życie ustawy nowelizującej z 4.07.2019 r., na mocy art. 4 ustawy z 16.10.2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw , został m.in. zmieniony przepis art. 10 ustawy nowelizującej z 4.07.2019 r., określający dopuszczalność stosowania zmienionych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego w postępowaniu w sprawach gospodarczych, poprzez skreślenie wyrazów „w brzmieniu dotychczasowym”. Spowodowało to, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej z 4.07.2019 r., które na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz Prawo o ustroju sądów powszechnych podlegałyby rozpoznaniu w postępowaniu w sprawach gospodarczych, nie będą miały zastosowania przepisy o postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych, choć inne znowelizowane przepisy już tak. Właściwy do rozpoznania takich spraw pozostanie sąd właściwy według przepisów dotychczasowych.

Przywrócenie postępowania w sprawach gospodarczych wiąże się także z ponownym wprowadzeniem odrębności związanych z jego przebiegiem. W związku z tym celem niniejszego opracowania jest omówienie tych zagadnień, które odróżniają postępowanie w sprawach gospodarczych od zwykłego procesu. W szczególności wyjaśniono, w jakich przypadkach danego rodzaju sprawa może być rozpoznawana według przepisów o postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych. Rozpoczęto od zdefiniowania sprawy gospodarczej zawartej w przepisie art. 4581 k.p.c. i kwalifikacji danej sprawy do postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych. Następnie przedstawiono przebieg i zakończenie postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych.

Przedmiotem analizy w ramach niniejszego opracowania będzie także etap postępowania, na którym sąd dokonał oceny, w jakim trybie lub według jakich przepisów będzie rozpatrywana dana sprawa, biorąc pod uwagę treść żądania pozwu (wniosku), podstawę faktyczną powództwa, oznaczenie stron lub uczestników i ich statusu prawnego.

Ze względu na zakres monografii, której celem jest omówienie odrębności postępowania w sprawach gospodarczych, dlatego to zasady postępowania cywilnego, reguły dowodowe, instytucje i instrumenty prawne uregulowane w części pierwszej k.p.c. zostały omówione tylko w zakresie niezbędnym do przedstawienia odmienności postępowania w sprawach gospodarczych. Z tych też względów jedynie sygnalizacyjnie opisano poszczególne regulacje dotyczące przebiegu postępowania mediacyjnego, a w odniesieniu do etapu orzekania omówiono tylko skutki wyroku wydawanego w postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych. Natomiast w przypisach odesłano do literatury poświęconej poszczególnym instytucjom i instrumentom prawnym.

Z tych samych powodów w opracowaniu zrezygnowano z omówienia etapu związanego z wnoszeniem poszczególnych środków zaskarżenia przysługujących od nieprawomocnych orzeczeń (w tym środków odwoławczych oraz innych środków zaskarżenia), jak też środków zaskarżenia od prawomocnych orzeczeń (tj. skargi kasacyjnej, skargi o wznowienie postępowania oraz skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia). Każdy z rozdziałów został poprzedzony wskazaniem literatury, która odnosi się do analizowanych kwestii, a jednocześnie pozwala na ich indywidualne pogłębienie wiedzy. Na końcu monografii zamieszczono także wybrane orzecznictwo oraz wzory, które mogą się okazać przydatne dla praktyków.

Zamiarem Autorek jest zwrócenie uwagi na odmienności prowadzenia postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych. Podjęcie tej tematyki z uwagi na specyfikę postępowania w sprawach gospodarczych oraz niewielki dorobek orzeczniczy na tle nowych regulacji prawnych stanowi przyczynek do dalszych rozważań teoretycznoprawnych i jurydycznych.

prof. dr hab. Elwira Marszałkowska-Krześ

dr hab. Izabella Gil, prof. UWr

Autorzy fragmentu:

RozdziałI
SPRAWY ROZPOZNAWANE W POSTĘPOWANIU ODRĘBNYM W SPRAWACH GOSPODARCZYCH

1.Definicja sprawy gospodarczej

W postępowaniu cywilnym rozpoznawane są sprawy cywilne (w rozumieniu art. 1 k.p.c.), a zatem w przypadku gdy dana sprawa nie będzie spełniała ani kryterium materialnoprawnego, ani formalnoprawnego, będzie to stanowić przeszkodę procesową do jej rozpoznania przez sąd powszechny (stosownie do przepisu art. 2 § 1 k.p.c.) . Niedopuszczalność drogi sądowej stanowi bezwzględną przesłankę procesową. Ocena charakteru sprawy na podstawie przepisu art. 1 k.p.c. zależy od przedmiotu procesu, tj. przedstawionego pod osąd roszczenia i przytoczonego przez powoda stanu faktycznego, obejmującego zdarzenia, z których wynikają konsekwencje cywilnoprawne (sprawa cywilna w znaczeniu materialnym) . Nie każda sprawa cywilna jest sprawą gospodarczą, ale każda sprawa gospodarcza musi być sprawą cywilną, aby mogła zostać rozpoznana według przepisów o postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych .

Specyfika niektórych spraw cywilnych legła u podstaw ich uregulowania w ramach przepisów o postępowaniach...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX