Flaga-Gieruszyńska Kinga (red.), Gołaczyński Jacek (red.), Prawo nowych technologii

Monografie
Opublikowano: WKP 2021
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Prawo nowych technologii

Autorzy fragmentu:

Wstęp

Prawo nowych technologii jest nową, dynamicznie rozwijającą się gałęzią prawa, która nie tylko tworzy nieznaną dotąd terminologię i reguły prawne, ale również wpływa bezpośrednio na sposób kształtowania regulacji prawnych we wszystkich obszarach prawa prywatnego i publicznego. Podstawową wartością nowoczesnego prawa jest nadążanie za rozwojem technicznym i cywilizacyjnym współczesnych społeczeństw, co powoduje, że prawo nowych technologii nieustannie się poszerza i przekształca wraz z wprowadzaniem do obrotu prawnego i gospodarczego nowych rozwiązań technicznych, ze sztuczną inteligencją na czele.

Monografia stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie na kompleksową analizę obecności prawa nowych technologii w różnych dziedzinach polskiego systemu prawnego. Do współpracy nad nią zostali zaproszeni specjaliści zajmujący się poszczególnymi aspektami funkcjonowania prawa prywatnego i publicznego, którzy w swoich analizach skupili się na elektronizacji i informatyzacji obszarów, których badaniem zajmują się na co dzień. W konsekwencji powstał niepowtarzalny zbiór analiz istotnych dla prawidłowej wykładni konstrukcji prawa cywilnego, karnego, finansowego i administracyjnego, związanych z wdrażaniem nowych technologii zarówno w zakresie funkcjonowania konstrukcji prawnych istotnych dla tych dziedzin prawa, jak i konieczności dalszego uregulowania procesu informatyzacji na potrzeby regulacji stosunków cywilnych i administracyjnoprawnych, a także odpowiedzialności karnej.

Oddane do rąk Czytelników opracowanie rozwiązuje wiele problemów interpretacyjnych odnoszących się do informatyzacji i elektronizacji obrotu prawnego i gospodarczego, w tym kształtowania w tym zakresie praw konsumenckich, funkcjonowania elektronicznych rejestrów karnych i cywilnych, a także działania organów administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości. Z pewnością będzie ono istotnym merytorycznym wsparciem dla praktyków zajmujących się problematyką odnoszącą się do prawa nowych technologii, przenikającego tak wiele obszarów życia społecznego.

Autor fragmentu:

Informatyzacja usług publicznych – założenia konstrukcyjne

1.Uwagi ogólne

Rozwój społeczeństwa informacyjnego oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych wymusza nowe spojrzenie na zarządzanie zasobami informacyjnymi pozostającymi w dyspozycji podmiotów publicznych, informatyzacja zaś jako metoda zwiększania efektywności przetwarzania danych staje się ważnym elementem zarządzania publicznego. Ogromna część usług publicznych świadczona jest w oparciu o przetwarzanie danych, jakie wpływają do podmiotów publicznych bądź jakimi dysponują podmioty publiczne. Informacja wpływa do organu administracji publicznej na przykład w postaci podania, jest uzupełniana lub weryfikowana przez gromadzenie i ocenę danych w trakcie postępowania, a rezultatem tych czynności staje się decyzja administracyjna, którą można określić mianem wypowiedzi o zgromadzonych danych. Zadaniem organu administracji publicznej jest zebranie, przetworzenie i wartościowanie danych, a następnie tworzenie, w oparciu o prawo materialne i procesowe, danych nowego typu. Wykorzystywana w tych...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX